Główna Aktualności Dzień sołtysa

Dzień sołtysa

Dodano: Autor: E o

Dzień sołtysa obchodzony jest 11 marca po to by okazać szacunek sołtysom za ich pracę, która nie jest łatwym kawałkiem chleba, ale także by zwróć uwagę na rolę sołtysa w polskiej wsi. W gminie Aleksandrów Łódzki mamy 22 sołectwa  i 21 sołtysów. Dzięki ich zaangażowaniu wsie na terenie naszej gminy nieustannie rozwijają się. co wpływa na poprawę komfortu mieszkańców. W ostatnich latach liczba ludności na terenach wiejskich podwoiła się.

W poniedziałek władze Aleksandrowa Łódzkiego wraz z włodarzami wsi spotkały się na uroczystych obchodach Dnia Sołtysa. Nie zabrakło życzeń oraz podziękowań za codzienną współpracę z samorządem aleksandrowskim.

To dobra okazja by wspólnie porozmawiać o rozwoju sołectw. Na uroczystości gościła Jolanta Pęgowska, prezes Lokalnej Grupy Działania „Prym”, która podzieliła się z gospodarzami wsi informacjami jak pozyskać dofinansowania zewnętrzne na rozwój sołectwa. Nie zabrakło upominków dla zaproszonych gości przygotowanych przez aleksandrowski samorząd. 

Przypomnijmy, że w ostatnich latach sołectwa na terenie gminy Aleksandrów Łódzki bardzo się rozwinęły. Powstały dwa Centra Informacji Turystycznej, które służą turystom i mieszkańcom. Dzięki dofinansowaniu z Lokalnej Grupy Działania „z Ikrą”, której członkiem jest gmina udało się wyremontować przychodnię w Bełdowie i postawić nowy budynek w Sobieniu. Budynek CIT w Bełdowie służy członkom OSP.  W Sobieniu prowadzony jest Klub Kultury dla dzieci i młodzieży.

– Fajnie, że mamy nową siedzibę. Dzieci chętnie uczęszczają na zajęcia powadzone w klubie. Tutaj mamy dużą powierzchnie do zajęć- mówi Anna Paczesna z klubu Kultury w Sobieniu.

W Bełdowie otwarto pierwszy w historii zespół przedszkolno- żłobkowy. To jedna z niewielu takich placówek w kraju- a do tego nowoczesna i ekologiczna. Budynek został wykonany w technologii pasywnej. Na ukończeniu jest także szkoła podstawowa. Która już we wrześniu powita nowych uczniów. 

Szkoła w Rudzie bugaj także jest rozbudowana. To dobudowa kolejnego skrzydła z 1300 mkw powierzchni.

– Obecnie do szkoły uczęszcza 250 uczniów. Po otwarciu nowego skrzydła placówka pomieści 500. – informuje Hanna Będą, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu.

Na terenach wiejskich przybywa miejsc do wspólnych spotkań. Sukcesywnie stawiane są altanki dla mieszkańców oraz świetlice sołeckie.

W ostatnim czasie taką inwestycją pochwaliła się wieś Krzywiec.

– to była wyczekiwana inwestycja. Bo na terenie mieści się świetlica sołecka oraz plac zabaw dla dzieci. Altana to takie dopełnienie tego miejsca- mów Jacek Wiśniewski, sołtys Krzywca.

. Podobna altana stanęła na terenie Woli Grzymkowej. Jest duża i przestronna. W swojej konstrukcji posiada ściany, dzięki którym nawet w chłodniejsze dni, przebywanie w altanie jest komfortowe- opowiada Katarzyna Czechowicz, prezes Stowarzyszenia Integracji 5 wsi.

Altanki posiadają też mieszkańcy Rudy Bugaj, Nowych Krasnodębów oraz Nowego Adamowa.

– Nasza wieś w ostatnich latach przeszła dużą metamorfozę. Modernizacja strażnicy OSP Adamów, położenie nawierzchni asfaltowej przy niej oraz altana dla mieszkańców to tylko niektóre z inwestycji jakie zostały wykonane w ostatnich latach w Adamowie- mówi Anna Zych, sołtys Starego i Nowego Adamowa.

Nową, piękną świetlicą sołecką już niebawem będzie mogła pochwalić się społeczność z Brużyczki Małej, bowiem i tu w niedługim czasie zostanie otwarty nowy budynek, z którego będą korzystać mieszkańcy wsi.

Wszystkim sołtysom w dniu ich święta życzymy wszystkiego najlepszego oraz dalszych sukcesów w działaniach na rzecz sołectwa.

Aktualności