Badania

Wczesna diagnostyka niepłodności – jakie niesie rozwiązania?

Często zdarza się, że pary, które świadomie planują założenie rodziny, zanim zaczną starania o dziecko chcą zadbać o karierę, finanse, dom. To zrozumiałe! Jednak ciągłe czekanie na ten najlepszy moment sprawia, że zamiast realizować plan, odwleka się go o miesiąc, rok, nawet lata, po których może się okazać, że najlepszy czas na dziecko już minął.

Diagnoza: niepłodność

Kiedy w końcu przychodzi idealny moment na dziecko, ale próby zajścia w ciążę nie kończą się sukcesem, po pewnym czasie pojawia się myśl, czy wszystko jest w porządku? Para umawia się na wizytę w klinice leczenia niepłodności. Lekarz uspokaja, wyjaśnia, zleca badania. Kobieta sprawdza poziom hormonów AMH, monitoruje owulację, ocenia drożność jajowodów. Mężczyzna robi pełne badanie nasienia. Niestety nie wszystkie wyniki są prawidłowe, a para słyszy diagnozę: niepłodność.

Niepłodność rozpoznaje się u par, które po roku regularnych starań o dziecko, bez zastosowania żadnych metod antykoncepcyjnych, nie uzyskują ciąży. Jeśli jednak kobieta ma skończone 35. lat, powinna zgłosić się do kliniki niepłodności wcześniej, po pół roku nieudanych prób.

Diagnostyka niepłodności: szukanie przyczyny

Wczesna diagnostyka niepłodności daje duże szanse na sukces. Warto przy tym pamiętać, że z biegiem czasu płodność coraz bardziej spada. Im jesteśmy starsi, tym stajemy się mniej zdolni do spłodzenia potomka. U mężczyzn pogarsza się jakość nasienia, u kobiet maleje rezerwa jajnikowa. Jednak wiek to nie jedyny czynnik wpływający na płodność, chociaż z pewnością kluczowy. Poza nim niekorzystny wpływ na potencjał rozrodczy ma ogólny stan zdrowia, przebyte choroby, obciążenia genetyczne, również zaburzenia immunologiczne. Dlatego podstawą leczenia niepłodności jest ustalenie dokładnej jej przyczyny.

Leczenie niepłodności: im szybciej, tym lepiej

Im szybciej rozpozna się przyczynę niepłodności, tym więcej jest sposobów, aby ją pokonać. W pierwszej kolejności można skorzystać z nieinwazyjnych metod, które zwiększają szansę na naturalne zajście w ciążę. Zmiana stylu życia, przejście na zdrową dietę czasem w zupełności wystarczy, aby poprawić parametry nasienia. U niektórych kobiet korzystną zmianę przynosi monitorowanie owulacji czy zabieg udrożnienia jajowodów.

Jeśli jednak mniej inwazyjne metody zawodzą, z pomocą przychodzą bardziej zaawansowane rozwiązania – inseminacja oraz in vitro. Decyzję o ich wykonaniu zawsze podejmuje się na podstawie indywidualnej historii niepłodności każdej pary.  

Metody wspomaganego rozrodu: ostatni etap leczenia

Każdą z metod wspomaganego rozrodu, wykonuje się ze ściśle określonych wskazań. Do inseminacji kwalifikowane są pary, u których problem stanowi:

  • lekko obniżona jakość nasienia,
  • obecność przeciwciał przeciwplemnikowych,
  • brak możliwości współżycia,
  • endometrioza I i II stopnia,
  • brak plemników w nasieniu (wówczas przeprowadza się inseminację z nasieniem dawcy),
  • niepłodność idiopatyczna.

Natomiast wskazania do zabiegu in vitro to:

  • niedrożność jajowodów,
  • zła jakość nasienia,
  • nieudane próby inseminacji,
  • niska rezerwa jajnikowa (<1),
  • endometrioza III i IV stopnia,
  • wiek kobiety powyżej 38. lat.

In vitro daje największe szanse na zajście w ciążę. Zabieg wykonuje się dwiema metodami:

  • Klasyczne in vitro IVF, w której plemnik samodzielnie zapładnia komórkę jajową.
  • Nowoczesne in vitro ICSA, w której po selekcji najlepszego plemnika pod względem budowy morfologicznej i ruchliwości, podaje się go bezpośrednio do komórki jajowej.

Ich skuteczność podnoszą procedury dodatkowe, jak nacięcie otoczki zarodka – AH, czy podanie enzymu EmbryoGlue®, który zwiększa szansę na zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy.

Niepłodność: to nie wyrok

W Polsce z niepłodnością zmaga się około 20% par. To coraz częstszy problem, który dzięki wysoko rozwiniętej medycynie rozrodu, znajduje pomyślne rozwiązanie. Istnieje wiele sposobów, by poprawić płodność. Najważniejsze jest jednak, aby wcześnie rozpocząć diagnostykę, a w razie potrzeby również leczenie. Wykonanie podstawowych badań, kiedy dopiero planuje się powiększenie rodziny, daje świadomość potencjału własnej płodności i czas na ewentualną reakcję. Dlatego warto je wykonać, w ramach zwykłej profilaktyki zdrowotnej.

Wczesną diagnostykę niepłodności można wykonać pod okiem naszych specjalistów z Kliniki Płodności Salve Medica. Aby dowiedzieć się więcej albo ustalić termin wizyty, wystarczy zadzwonić: 42 254 64 84

Jakie badania wykonać zanim, zajdzie się w ciążę?

Przygotowania do zajścia w ciążę przyszli rodzice powinni rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. Optymalny okres przygotowawczy to 6 miesięcy. W tym czasie zarówno przyszłe mamy, jak i przyszli ojcowie są w stanie przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, a przede wszystkim ewentualną kurację – w przypadku, gdyby okazało się, że mają problemy ze zdrowiem, cierpią na niekorzystne dla rozwoju płodu schorzenia, czy też są uzależnieni od alkoholu lub papierosów. Pół roku to odpowiedni czas, by doprowadzić organizm do porządku i przejść na zdrowy styl życia, który ma decydujący wpływ na rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka.

Podstawa to badania ginekologiczne

Najbardziej oczywiste dla przyszłych mam będą badania ginekologiczne. W tym wypadku najlepiej zadbać, by całą wcześniejszą dokumentację i późniejsze prowadzenie ciąży prowadził jeden ginekolog, albo chociaż jedna poradnia. Badania ginekologiczne mają na celu sprawdzenie dróg rodnych pod kątem ewentualnych schorzeń. Mowa tutaj np. o infekcjach, grzybicy, nadżerkach, guzach, czy różnych stanach zapalnych. Tych badań nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli pojawiają się takie objawy, jak bóle podbrzusza, upławy, czy plamienia. Zalecane badania ginekologiczne to:

  • Cytologia,
  • Badanie czystości pochwy,
  • Transwaginalne USG narządu rodnego.
Badanie USG w ciąży

Podstawowe badania przed ciążąZanim zajdzie się w ciążę, należy udać się do lekarza rodzinnego (lekarza pierwszego kontaktu). Internista przeprowadzi wówczas podstawowe badania pod tym kątem i wypisze skierowanie na szereg innych – niezbędnych. Istotne będzie wykonanie przez lekarza rodzinnego pomiaru ciśnienia przyszłej mamy. Warto wiedzieć, że za 5-10% przyczyn powikłań w ciąży odpowiada właśnie nadciśnienie. Nieleczone przed i w trakcie ciąży może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka. Wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego i prawidłowa profilaktyka przyczynią się do prawidłowego rozwoju płodu, a w efekcie zwiększą szansę na narodziny zdrowego dziecka.
Przyszła mama samodzielnie powinna również udać się do stomatologa, by przed ciążą uzupełnić wszelkie ubytki i wyleczyć chore zęby. Ponadto warto również przeprowadzić badanie piersi. Z kolei od lekarza pierwszego kontaktu pacjentka powinna otrzymać skierowanie na podstawowe badania laboratoryjne przed ciążą m.in.:

  • Morfologia – badanie krwi przed ciążą pozwoli wykryć lub wykluczyć ryzyko groźnych chorób, czy niedokrwistość oraz określić konieczność dodatkowej suplementacji żelazem. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży wzrasta dwukrotnie.
  • Badanie poziomu glukozy – jej nadmiar może towarzyszyć podwyższonemu ciśnieniu.
  • Badanie hormonu tarczycy – ma na celu ustalenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Te zaburzenia są odpowiedzialne za niepłodność, poronienia, czy też przedwczesny poród.
  • Badanie moczu – pozwala stwierdzić lub wykluczyć istnienie chorób układu moczowego.
  • Badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki.
Badanie laboratoryjne

Badania genetyczne przed ciążą dla mamy i taty

Wykonanie badań genetycznych przed ciążą pomoże wskazać ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Jego wykonanie zalecane jest zwłaszcza u kobiet, które decydują się na macierzyństwo po 35 roku życia, ale również, gdy u kobiety lub mężczyzny, bądź w ich rodzinach odnotowano przypadki chorób genetycznych. Wykonanie tego typu testów pod uwagę powinny wziąć również pary, u których bliskie osoby przybyły określone nowotwory, ale też kobiety, które miewały liczne poronienia lub już urodziły chore dzieci.Laboratoryjna analiza DNA rodziców pozwala określić nieprawidłowości w genach. Jest to istotne, zwłaszcza gdy okaże się, że oboje rodziców jest nosicielami tej samej mutacji. Wówczas wystąpienie u dziecka choroby dziedziczonej w sposób autosomalnie recesywny wynosi 25%. Z tego względu warto przebadać się szczególnie w kierunku:

  • Mukowiscydozy,
  • Rdzeniowego zaniku mięśni,
  • Zespołu SLOS (Smith-Lemli-Opitz Syndrome),
  • Zespołu Nijmegen,
  • Głuchoty wrodzonej,
  • Anemii sierpowatej,
  • Zespołu łamliwego chromosomu X.

źródło: Salve Medica

Przypominamy, że latach 2023 – 2025 aleksandrowski program dofinansowania do procedur leczenia niepłodności metodą in vitro realizują 2 kliniki:

SALVE Medica ul. Szparagowa 10

91-211 Łódź

Klinika Płodności Salve Medica

Dominika Radomska – koordynator kliniki płodnościtel. 798 866 066

e-mail: dofinansowanieinvitro@salvemedica.pl
https://salvemedica.pl/blog/aktualnosci/dofinansowanie-do-in-vitro-w-aleksandrowie-lodzkim

oraz

Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian

ul. Piotrkowska 157a

90-440 Łódź

Tel: +48 42 620 00 20

e-mail: lodz@klinikabocian.pl 
https://klinikabocian.pl/kontakt/lodz
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro-aleksandrow-lodzki