Trzecia sesja rady miejskiej
Burmistrz z absolutorium
To była najważniejsza sesja tego roku – podsumowanie ubiegłorocznych działań samorządu i absolutorium dla burmistrza. Odbyła się wyjątkowo w piątek 14 czerwca.
Raport o stanie gminy i sprawozdanie finansowe z wykonania ubiegłorocznego budżetu – to dwa najważniejsze dokumenty, nad którymi dyskutowali radni przed podjęciem decyzji o udzieleniu burmistrzowi absolutorium. A było nad czym, bo rok 2023 był najtrudniejszym rokiem w historii samorządu. Udział gminy w dochodach od osób fizycznych drastycznie zmalał i był niższy nawet od tego w 2019 roku, kiedy to zaczęły się reformy podatkowe rządów PIS. Jednak mimo trudności finansowych udało się zrealizować zaplanowany budżet. Kolejny raz gmina Aleksandrów Łódzki postawiła na zrównoważony rozwój gminy, i to właśnie zauważyli radni.
– Udało się generalnie zrobić to co jest najważniejsze i racjonalnie podzielić środki tak aby starczyło na wszystkie dziedziny życia – mówi Kazimierz Tomczyk Radny Rady Miejskiej, który od początku był zdania, że za absolutorium zagłosować trzeba na „tak”.
Choć miniony rok nie był najbogatszym rokiem, to jednak w rozwój gminy zainwestowaliśmy 27 mln złotych. Jest więc rondo na skrzyżowaniu ulic Konstantynowskiej i Pabianickiej, budują się kolejne ścieżki rowerowe, rozbudowują wiejskie szkoły tym razem w Bełdowie i Rudzie Bugaj, wymieniane są stare piece, dzieciaki za moment bawić się będą w nowym parku wodnym. Nowością na pewno było wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją dla dzieci i młodzieży. I to wszystko udało się zrealizować mimo najmniejszej w historii samorządu dochodu z PIT, najmniejszej subwencji oświatowej w historii (dostaliśmy 33 mln złotych, a wydatki wyniosły 69 mln zł) . Gmina posiłkowała się więc obligacjami, które wypuszczono w ubiegłym roku na kwotę 25 mln złotych.
Po długiej dyskusji i pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wykonania budżetu za 2023 rok – radni udzieli burmistrzowi absolutorium większością głosów.
– W tej mizerii finansowej po stronie dochodowej, burmistrz wykonał budżet bardzo dobrze i wszystkie zadania bieżące zostały wykonane, więc głosowanie przeciw absolutorium nie miało podstaw – twierdzi Grzegorz Siech z-ca Skarbnika Miasta.
.- Żyliśmy w trudnych czasach i były dwie możliwości: stagnacja i nic nie robimy ale się nie zadłużamy albo bierzemy kredyt i rozwijamy naszą gminę. Dziwię się naszej opozycji, która jeszcze niedawno cieszyła się z otwarcia remizy w Rąbieniu, a przecież gdyby nie kredyty pewnie by jej nie było. – mówi Mariusz Grabowski przewodniczący Rady Miejskiej.
A zadłużenie gminy wynosi obecnie 71 mln 505 tysięcy złotych. W dalszym ciągu nasza sytuacja pozwala na bezproblemową obsługę tego deficytu.
– Dziękuję za zaufanie. To było już 22 moje absolutorium, a udzieliła mi go moja drużyna, osoby, które od wielu lat funkcjonują w samorządzie i mają olbrzymie zaufanie społeczne. To ta większość radnych obdarzyła mnie tym unikalnym poparciem. Przez te lata zmieniło się oblicze naszego miasta i gminy. Ostatnie lata, za rządów PIS były systematycznym niszczeniem polskiej demokracji i samorządności. Przeczekaliśmy ten zły czas i choć miniony rok zostawił ślad w naszym budżecie – to jednak poradziliśmy sobie. Kolejny raz postawiliśmy na zrównoważony rozwój gminy i kolejny raz udało się, mimo trudności finansowych. Wciąż zmieniamy rzeczywistość, a nigdy nie mieliśmy tak dobrego otoczenia zewnętrznego: mamy przewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego, mamy Starostę Powiatu Zgierskiego Iwonę Dąbek, życzliwego nam marszałka. To wyjątkowe możliwości, które możemy i powinniśmy je wykorzystać żeby nadrobić te lata polityki PiS-u, które pozbawiły nas dochodów, które uderzały w realizację naszych zadań. Dzisiaj wiemy jak to zrobić, żeby skutecznie iść do przodu. Logia wskazuje, że powinniśmy działać wspólnie jako radni. W tej chwili nie jest to jednak chyba możliwe. – mówi Jacek Lipiński burmistrz Aleksandrowa.
A przed nami perspektywa płynących do gminy środków unijnych czy zmian polityki samorządowej zapowiadanej z Warszawy. Na pewno będzie lepiej, bo najgorsze już za nami.
(kbs)
Młodzieżowa Rada Miejska zakończyła swoją kadencję
W piątek podczas sesji absolutoryjnej swoją dwuletnią kadencję podsumowała Młodzieżowa Rada Miejska, która była pierwszą taką powołaną radą w gminie od wielu lat.
Dwudziestu jeden młodych radnych odebrało podziękowania z rąk opiekuna Mariusza Grabowskiego i Burmistrza Jacka Lipińskiego.
Dwa lata temu podczas pierwszej sesji Młodzieżowa Rada Miejska wybrała swoich przedstawicieli w postaci przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza. W ramach tejże rady działała także Komisja kultury której celem było m.in. wspieranie rozwoju i promocji kultury na terenie gminy Aleksandrów Łódzki czy chociażby współpraca z tymże środowiskiem. Młodzi podejmowali uchwały, angażowali się w pracę nad strategicznymi dokumentami na rzecz aleksandrowskiej młodzieży, a co najważniejsze mieli możliwość wyrażania swojego stanowiska podczas posiedzeń Rady Miejskiej. Młodzi dali przykład jak pracować mimo różnicy poglądów. A nowych członków Młodzieżowej Rady Miejskiej być może poznamy już w październiku.
Młodzi, zdolni docenieni
Również na tym posiedzeniu Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Hanna Beda oraz Burmistrz Jacek Lipiński nagrodzili uczniów za wybitne osiągnięcia.
Wśród nagrodzonych znalazło się 8 laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych z historii, geografii, biologii i języka polskiego. To grono zasiliło 11 finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych i wreszcie 21 laureatów i finalistów konkursów tematycznych organizowanych przez kuratorium oświaty lub właściwych ministrów. Warto podkreślić, że w tym gronie czterech uczniów wyróżniło się szczególnie, bo zostali laureatami nie jednego a kilku takich konkursów.
Czy liczba wyróżnionych uczniów powinna kogoś dziwić? Wydaje mi się, że nie, ponieważ co roku uczniowie z aleksandrowskich placówek zdobywają najwyższe laury, goniąc za swoimi marzeniami. Pozostaje tylko pogratulować im i życzyć wytrwałości w tych dążeniach. EMa