Główna Aktualności Strzeż tożsamości – zastrzeż PESEL

Strzeż tożsamości – zastrzeż PESEL

Dodano: Autor: E o

Od 17 listopada każdy z nas może zastrzec w państwowym rejestrze swój numer PESEL. Po co? Powodów jest wiele, wystarczy wspomnieć, że dzięki temu będziemy chronieni choćby w sytuacji, gdy ktoś podejmie próbę wyłudzenia kredytu na nasze dane. Kradzieże tożsamości to coraz bardziej popularna metoda oszustwa, chroniąc swój PESEL, chronimy więc swoje pieniądze. 

            Jak zastrzec swój PESEL? To proste, wystarczy odwiedzić najbliższy urząd gminy lub zalogować się na stronie www.obywatel.gov.pl. Docelowo będzie można zrobić to również w aplikacji mObywatel, na taką opcję trzeba będzie jednak poczekać, prawdopodobnie do połowy grudnia. Nieważne którą z opcji wybierzemy, warto to zrobić –  gdy z systemu korzystać będą już wszelkie instytucje, takie jak banki czy operatorzy komórkowi, ryzyko wzięcia na nasze dane kredytu, rat czy wyrobienie duplikatu karty SIM zostanie zminimalizowane. Dlaczego warto strzec się przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane, nikomu tłumaczyć nie trzeba. A co nam grozi, gdy ktoś wyrobi duplikat naszej karty SIM? Może zostać użyta do autoryzowania transakcji, z czego nawet nie będziemy sobie zdawać sprawy. Procedura zastrzeżenia numeru PESEL jest bezpłatna, bez problemu będzie można również takie zastrzeżenie odwołać. Otrzymujemy również możliwość sprawdzenia historii, by dowiedzieć się czy i kiedy nasz PESEL był weryfikowany przez różnego rodzaju instytucje.

            Rejestr do którego dopisywane będą zastrzeżone numery PESEL prowadzony będzie przez Ministra Cyfryzacji. Co ważne, od chwili zastrzeżenia numeru jesteśmy chronieni, bowiem jeśli w takim przypadku bank, operator komórkowy lub inna instytucja nie będzie mogła oczekiwać od nas np. spłaty kredytu zaciągniętego przez oszusta jeśli umowa została zawarta w chwili, gdy nasz PESEL był już na liście numerów zastrzeżonych. To nie my będziemy musieli udowodnić, że kredyt na nasze dane został zaciągnięty w wyniku przestępstwa i bez naszej wiedzy. Musimy jednak pamiętać, że choć ustawa zobowiązuje m.in. banki do weryfikacji naszych danych, to taki obowiązek spoczywać będzie na nich dopiero od początku czerwca przyszłego roku.

            Zastrzeżenie numeru PESEL bez wątpienia znacząco zwiększy bezpieczeństwo naszych środków. Musimy liczyć się jednak także z pewnymi ograniczeniami. Przykład? Nie wypłacimy z banku pieniędzy w kwocie wyższej niż 3 minimalne wynagrodzenia jeśli wcześniej nie cofniemy zastrzeżenia. Wobec ryzyka utraty posiadanych środków, to akceptowalna niedogodność.

Aktualności