Jak segregować elektrośmieci? Wiedzą to nawet dzieci!
Warto być EKO! Wiedzą to doskonale uczniowie aleksandrowskich szkół, którzy przystąpili do programu EKO PROFIT! Cel jest prosty – zbiórka elektroodpadów. To już piąty sezon projektu edukacyjno-ekologicznego „Eco Studio ELECTRO-SYSTEM”, którego ambasadorką została – ciesząca się ogromną popularnością – wokalistka i influencerka, Saszan. Inauguracja ogólnopolskiego projektu odbyła się w Aleksandrowie. EKOmiasto zobowiązuje.
Po wydarzeniu, które przyciągnęło do Młodzieżowego Dom Kultury tłum młodych aleksandrowian, rozpoczęła się zbiórka elektroodpadów w szkołach.
– Dane klasy powinny zgłosić się do programu „Elektro System” – mówi Anna Kowalczyk, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami. – Klasa, która przez najbliższe miesiące uzbiera najwięcej elektroodpadów pojedzie na wielki finał do Warszawy.
EKOedukacja to istotny punkt w proekologicznych działaniach gminy. Dla młodych aleksandrowian nie jest tajemnicą, co można nazwać elektroodpadem oraz jak prawidłowo się go pozbyć. Bez trudu wskazują m.in. stare komputery, drukarki, kable czy baterie. Wiedzą też, gdzie szukać odpowiednich pojemników czy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
– Jakbyśmy włożyli taki elektrośmieć np. do papieru, to on się nie rozłoży – odpowiadabez chwili zawahania jeden z uczniów.
– Cel tego programu jest bardzo prosty, chodzi o to żeby wykształcić młode pokolenia i pokazać, że recykling, a zarazem segregowanie elektroodpadów jest wartościowe i ważne nie tylko dla naszej planety, ale przede wszystkim dla nas samych i dla zwierząt – przekonuje konferansjer, Kuba Klym. – Chcemy, aby te młode skorupki nasiąknęły odpowiednią treścią.
Największy wpływ na przekazywanie odpowiednich wartości młodzieży mają idole młodych ludzi. Stąd obecność Saszan, ambasadorki projektu, która specjalnie dla uczestników spotkania zaśpiewała na aleksandrowskiej scenie. Potrzebę promowania ekologicznego trybu życia w Aleksandrowie zauważono już dawno.
– Działania proekologiczne są kanonem cywilizacyjnym w nowoczesnej gminie, jaką jest Aleksandrów Łódzki – nie kryje dumy burmistrz, Jacek Lipiński. – To przede wszystkim działania edukacyjne, które są bardzo skuteczne i powodują, że spojrzenie na tematy ekologii ze strony młodego pokolenia jest dużo bardziej nasycone gruntowną wiedzą i mądrością. Podejmujemy działania związane z segregacją, z zagospodarowaniem odpadów, z recyklingiem. Tutaj punkty miejskie na elektroodpady są czymś, co zagościło od pewnego czasu w naszej gminie. To również wiele tego typu działań. Mamy także plany w tym zakresie i to, że bierzemy udział w kolejnej edycji tego programu jest czymś, co wpisuje się w nasze działania i jest częścią szeroko pojętego społeczeństwa obywatelskiego.
Do programu dołączyć może każda szkoła. To opłacalne, zarówno dla placówek, które mogą zyskać pieniądze, jak i uczniów, bo przewidziane są również nagrody rzeczowe. Finał akcji odbędzie się w Warszawie, w tracie corocznego sprzątania świata. Finaliści będą mieli okazję poznać osobiście wiele gwiazd.
Aleksandrów Łódzki ma szansę na tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Zadanie jest proste – wystarczy zebrać jak najwięcej zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego oraz baterii. Za każdą tonę elektroodpadów przekazaną do recyklingu, miasto otrzyma jedno drzewo.
W Aleksandrowie Łódzkim bez trudu odnajdziemy punkty, w których możemy bezpiecznie pozbyć się elektroodpadów. Specjalne pojemniki na zużyty sprzęt i baterie zlokalizowane pod tymi adresami: Północna 4, Konstantynowska 6, Piłsudskiego 7/9, Bratoszewskiego 1 (od strony wschodniej), Sikorskiego 24, Sikorskiego 2/4, Warszawska 5/9, Piotrkowska osiedle domków (wjazd od ul. Wolności), Daszyńskiego 5/7, Piotrkowska/Kilińskiego
Miejskie Punkty Elektroodpadow odnajdziemy: przy Szkole Podstawowej nr 4 przy al. Wyzwolenia, przy ul. Legionowej (pomiędzy nr 3 i 5), przy ul. Daszyńskiego 14 (obok „Małpiego Gaju” oraz sklepu POLOmarket), ul. Sikorskiego 2 (okolice parkingu strzeżonego), ul. Bratoszewskiego (plac zabaw przy kortach).