Dzień sołtysa
Dzień sołtysa obchodzony jest 11 marca po to by okazać szacunek sołtysom za ich pracę, która nie jest łatwym kawałkiem chleba, ale także by zwróć uwagę na rolę sołtysa w polskiej wsi. W gminie Aleksandrów Łódzki mamy 22 sołectwa i 21 sołtysów. Dzięki ich zaangażowaniu wsie na terenie naszej gminy nieustannie rozwijają się. co wpływa na poprawę komfortu mieszkańców. W ostatnich latach liczba ludności na terenach wiejskich podwoiła się.
W poniedziałek władze Aleksandrowa Łódzkiego wraz z włodarzami wsi spotkały się na uroczystych obchodach Dnia Sołtysa. Nie zabrakło życzeń oraz podziękowań za codzienną współpracę z samorządem aleksandrowskim.
To dobra okazja by wspólnie porozmawiać o rozwoju sołectw. Na uroczystości gościła Jolanta Pęgowska, prezes Lokalnej Grupy Działania „Prym”, która podzieliła się z gospodarzami wsi informacjami jak pozyskać dofinansowania zewnętrzne na rozwój sołectwa. Nie zabrakło upominków dla zaproszonych gości przygotowanych przez aleksandrowski samorząd.
Przypomnijmy, że w ostatnich latach sołectwa na terenie gminy Aleksandrów Łódzki bardzo się rozwinęły. Powstały dwa Centra Informacji Turystycznej, które służą turystom i mieszkańcom. Dzięki dofinansowaniu z Lokalnej Grupy Działania „z Ikrą”, której członkiem jest gmina udało się wyremontować przychodnię w Bełdowie i postawić nowy budynek w Sobieniu. Budynek CIT w Bełdowie służy członkom OSP. W Sobieniu prowadzony jest Klub Kultury dla dzieci i młodzieży.
– Fajnie, że mamy nową siedzibę. Dzieci chętnie uczęszczają na zajęcia powadzone w klubie. Tutaj mamy dużą powierzchnie do zajęć- mówi Anna Paczesna z klubu Kultury w Sobieniu.
W Bełdowie otwarto pierwszy w historii zespół przedszkolno- żłobkowy. To jedna z niewielu takich placówek w kraju- a do tego nowoczesna i ekologiczna. Budynek został wykonany w technologii pasywnej. Na ukończeniu jest także szkoła podstawowa. Która już we wrześniu powita nowych uczniów.
Szkoła w Rudzie bugaj także jest rozbudowana. To dobudowa kolejnego skrzydła z 1300 mkw powierzchni.
– Obecnie do szkoły uczęszcza 250 uczniów. Po otwarciu nowego skrzydła placówka pomieści 500. – informuje Hanna Będą, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu.
Na terenach wiejskich przybywa miejsc do wspólnych spotkań. Sukcesywnie stawiane są altanki dla mieszkańców oraz świetlice sołeckie.
W ostatnim czasie taką inwestycją pochwaliła się wieś Krzywiec.
– to była wyczekiwana inwestycja. Bo na terenie mieści się świetlica sołecka oraz plac zabaw dla dzieci. Altana to takie dopełnienie tego miejsca- mów Jacek Wiśniewski, sołtys Krzywca.
. Podobna altana stanęła na terenie Woli Grzymkowej. Jest duża i przestronna. W swojej konstrukcji posiada ściany, dzięki którym nawet w chłodniejsze dni, przebywanie w altanie jest komfortowe- opowiada Katarzyna Czechowicz, prezes Stowarzyszenia Integracji 5 wsi.
Altanki posiadają też mieszkańcy Rudy Bugaj, Nowych Krasnodębów oraz Nowego Adamowa.
– Nasza wieś w ostatnich latach przeszła dużą metamorfozę. Modernizacja strażnicy OSP Adamów, położenie nawierzchni asfaltowej przy niej oraz altana dla mieszkańców to tylko niektóre z inwestycji jakie zostały wykonane w ostatnich latach w Adamowie- mówi Anna Zych, sołtys Starego i Nowego Adamowa.
Nową, piękną świetlicą sołecką już niebawem będzie mogła pochwalić się społeczność z Brużyczki Małej, bowiem i tu w niedługim czasie zostanie otwarty nowy budynek, z którego będą korzystać mieszkańcy wsi.
Wszystkim sołtysom w dniu ich święta życzymy wszystkiego najlepszego oraz dalszych sukcesów w działaniach na rzecz sołectwa.