Budują rondo, by zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców
Najpóźniej w marcu mają zakończyć się prace związane z budową ronda przy zbiegu ulic Konstantynowskiej i Pabianickiej. Prace są już wykonane w 70 procentach. Inwestycja jest bardzo potrzebna w celu poprawienia przede wszystkim bezpieczeństwa kierowców, dlatego gmina Aleksandrów Łódzki zdecydowała się dofinansować projekt.
Nie da się ukryć, że wspomniane skrzyżowanie latami należało do najbardziej niebezpiecznych w gminie. Często dochodziło do wypadków.
– Zakończenie prac planujemy zgodnie z umową, czyli w marcu przyszłego roku. Budowa obecnie idzie zgodnie z planem, nie mamy żadnych utrudnień, jak na razie pogoda nie pokrzyżowała planów – informuje Jakub Jońca. generalny wykonawca z firmy DB Construct.
Już wykonano 70 procent prac. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli znacznie płynniej przejeżdżać przez skrzyżowanie.
– Mamy nadzieję, że roboty budowlane, które pozwolą na udrożnienie ronda zakończą się w tym roku i będzie można już normalnie przejeżdżać. Po nowym roku zostaną wykonane wszystkie prace estetyczne – dodaje Danuta Antczak – Mastalerz, naczelni wydziału Inwestycji, Gospodarki Odpadami i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie.
Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do spotkania rady budowy. Przekazano najistotniejsze informacje.
– W ostatnim czasie skupiliśmy się na wykonaniu w pełnym zakresie prac brukarskich, które są wykonane w 90 procentach. Wykonywaliśmy także podbudowy w jezdni, drogach rowerowych oraz ciągach pieszo-rowerowych. W najbliższym czasie planujemy zakończyć masę bitumiczną na całym zakresie łącznie z warstwą ścieralną na jezdni, a jest to warstwa najtrudniejsza do wykonania – informuje kierownik budowy Dominik Madanowski.
Na razie nic nie stoi na przeszkodzie w realizacji ponad 6 mln inwestycji. O tym, jak jest bardzo potrzeba, zdają sobie sprawę władze gminy. Aleksandrów Łódzki jest współinwestorem.
– Inwestycja jest dofinansowana z polskiego ładu o kwocie ponad 4 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu gminy. Pamiętajmy, że rondo znajduje się na drodze krajowej i gmina wykłada własne środki, by zadbać o bezpieczeństwo kierowców – zaznacza Danuta Antczak-Mastalerz.
– Wiemy dobrze, że to rondo jest inwestycją, która w zasadzie powinna być zrealizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Tylko i wyłącznie na potrzebę bezpieczeństwa kierowców współrealizuje ją gmina Aleksandrów Łódzki – podkreśla Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.
Ronda zwiększają przepustowość skrzyżowań, podnoszą bezpieczeństwo jazdy i są bardziej ekonomiczne. Najważniejsze, że jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań zniknie z mapy gminy. (Kiniu)