Aleksandrów znów sypnie groszem do pieca!
Aleksandrowianie chcą oddychać czystym powietrzem. Dowodzi tego zainteresowanie, jakie od lat towarzyszy dofinansowaniu do wymiany kopciuchów na inne, przyjazne środowisku źródła ciepła.
Gminna akcja dofinansowań prowadzona jest od 2017 roku. Na ten cel z gminnej kasy przeznaczono już niemal 10 milionów złotych, dzięki czemu z terenu Aleksandrowa Łódzkiego zniknęło już grubo ponad 800 pieców starego typu. Przyczyniło się to do poprawy jakości powietrza, mimo to przed nami wciąż jeszcze długa droga. I choć są tacy, który publicznie twierdzą, że rozwiążą problem smogu w kilka lat, nie jest to ława walka.
– Temat smogu jest tematem bardzo skomplikowanym – nie ukrywa Dominika Szutenbach, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. – Na poziom zanieczyszczeń wpływają nie tylko indywidualne źródła ogrzewania. To jest również emisja liniowa z transportu. Obserwujemy jednak, że likwidacja starych źródeł ciepła przyczynia się znacząco do obniżenia poziomu zanieczyszczenia. Dni z wysokimi przekroczeniami jest mniej niż w ubiegłych latach. My staramy się robić to, co najlepiej umiemy, czyli dofinansować, wspomagać, edukować.
Edukacja to wiedza. Wiedza to dążenie do ekologicznych zachowań. Te przekładają się natomiast na czystsze powietrze. A czyste powietrze to zdrowsi mieszkańcy. Nie dziwne, że dla władz gminy ekologia, w tym walka ze smogiem, od lat jest jednym z priorytetów.
– Obok edukacji, obok sportu młodzieżowego to od wielu lat masz priorytet – przyznajeburmistrz Jacek Lipiński. – Dbanie o czyste środowisko to coś, co później zostanie z nami na zawsze. Oczywiście Aleksandrów Łódzki jest w awangardzie tych samorządów, które wspierają, które są nastawione na ekologię. I tu akurat to zadanie jako wymiana źródeł ciepła na ekologiczne jest jednym ze sztandarowych. Dlatego będzie to realizowane.
Nabór do kolejnej edycji dofinansowań rozpocznie się 21 marca i potrwa do 21 maja. Co ważne, wnioski rozpatrywane są zgodnie z kolejnością wpływu do urzędu, warto więc postarać się o gminne pieniądze jak najwcześniej. W zależności od wybranego źródła ciepła, na jakie wymienimy kopciucha, możemy spodziewać się przelewu nawet na ponad 20 tysięcy złotych.
Nowością w tej edycji jest sposób przyjmowania wniosków. W związku z tym, że można je składać również przez ePUAP, istnieje możliwość wystąpienia o dofinasowanie już po północy 21 marca. By nikt nie był poszkodowany, wnioski internetowe i te złożone w urzędzie będą przyjmowane naprzemiennie.
Wnioski, oprócz Internetu, można składać także w biurze podawczym Urzędu Miejskiego, lub wysłać do urzędu pocztą.
Do dyspozycji mieszkańców jest 1 milion 300 tysięcy złotych, z czego 600 tysięcy przeznaczono na realizację wniosków złożonych w ubiegłym roku. To wnioski, które nie zostały rozpatrzone z uwagi na wyczerpanie funduszy. Ci, którzy ubiegali się o takie dofinansowanie, a nie podpisali umowy z urzędem, nie muszą składać kolejnego wniosku. Jeśli ubiegłoroczny zostanie rozpatrzony pozytywnie, zostaną o tym powiadomieni przed startem naboru.
Jacek Czekalski