Główna Aktualności Po latach oczekiwań – opieka kardiologiczna wreszcie dostępna dla mieszkańców Aleksandrowa

Po latach oczekiwań – opieka kardiologiczna wreszcie dostępna dla mieszkańców Aleksandrowa

Dodano: Autor: E o

Po ponad dekadzie bez dostępu do opieki kardiologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mieszkańcy Aleksandrowa doczekali się przełomu. W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Aleksandrowie uruchomiono opiekę koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), dzięki której możliwa jest diagnostyka i leczenie chorób przewlekłych, w tym chorób układu krążenia.

Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, powiedzieć o swoich dolegliwościach, a wówczas ten ma możliwość skierowania nas na badania takie jak holter ciśnienia, holter EKG czy ECHO serca. Wyniki drogą elektroniczną  trafią  na biurko  naszego doktora.  Dopiero wówczas możemy być wciągnięci, bądź też nie, na indywidualną ścieżkę kardiologiczną w ramach opieki koordynowanej.   Zatem typowej poradni kardiologicznej wciąż nie mamy, ale za to nowe drzwi otworzyły się dla opieki koordynowanej.  Co to oznacza? To zespół składający się z lekarza internisty, kardiologa, dietetyka, koordynatora i pielęgniarki.

– Wcześniej lekarz POZ nie mógł zlecić wykonania takich badań. One były przypisane jedynie poradniom kardiologicznym. Kiedy tylko pojawiła się nowa alternatywa nie trzeba było się długo zastanawiać, by wejść w program opieki koordynowanej. To pozwoli naszym mieszkańcom zminimalizować brak dostępu do lekarza kardiologa – mówi dyrektor SP ZOZ Magdalena Dubowska.

Choć program działa zaledwie od miesiąca, już 42 mieszkańców Aleksandrowa objęto kompleksową opieką. To dowód na ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi medyczne oraz na to, jak duży potencjał tkwi w nowoczesnych rozwiązaniach organizacyjnych służby zdrowia.

– Teraz na podstawie wyników badań internista może zakwalifikować takiego pacjenta do dalszej diagnozy i indywidualnego planu opieki medycznej, który poprowadzi wspomniany zespół. Warunek jest jednak jeden. Należy być zadeklarowanym pacjentem naszego SP ZOZu oczywiście dotyczy to również filii przy Pabianickiej jak i w Bełdowie –mówi Katarzyna Gortat koordynator projektu.

Poradnia kardiologiczna i owszem w naszym SP ZOZie była, ale funkcjonowała jedynie w ramach prywatnych wizyt. I choć wielokrotnie poprzednia dyrekcja walczyła o kontrakt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia to formalnej możliwości nie było gdyż od ponad dekady NFZ nie ogłosił konkursu na funkcjonowanie takowej poradni.

Przy chorobach układu krążenia bardzo ważny jest czas, a teraz  ten czas diametralnie się skróci. Z kilku miesięcy oczekiwania na wizytę w poradni kardiologicznej nawet do kilku dni, kiedy znajdziemy się pod opieką zespołu opieki koordynowanej. W planach nowej dyrektor jest również umożliwienie łatwiejszego dostępu do diabetologa czy endokrynologa, ale o tym wkrótce. (ak)

Aktualności