Czas na wymianę!
Trwa nabór wniosków na gminne dofinansowanie do wymiany pieca. Do końca zeszłego tygodnia pozytywnie rozpatrzono kilkadziesiąt z nich, na ocenę merytoryczną czeka jeszcze ponad 70. Każdy chętny na pozbycie się „kopciucha”, może ubiegać się o finansowe wsparcie gminy do 21 maja.
Walka ze smogiem trwa w Aleksandrowie od 2017 roku. Przez lata z gminnej kasy przeznaczono na ten cel niemal 10 milionów złotych, dzięki czemu udało się zlikwidować ponad 800 nieekologicznych źródeł ciepła. Czy przełożyło się to na poprawę jakości powietrza w gminie? Tak, choć nie oznacza to, że w okresie grzewczym oddychamy czystym powietrzem. Dzięki zainstalowanym na terenie gminy kilkudziesięciu czujnikom, możemy jednak śledzić poziom zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wiemy, że wraz z kolejnymi zlikwidowanymi „kopciuchami” dni z wysokimi przekroczeniami jest mniej niż w poprzednich latach. To cieszy, choć do ogłoszenia pełnego sukcesu jeszcze daleka droga. Niestety, na poziom zanieczyszczeń wpływa wiele czynników – tak zwana niska emisja, do której zaliczamy indywidualne źródła ogrzewania – to tylko jeden z nich. Nie ulega jednak wątpliwości, że dofinansowania do wymiany starych pieców, to inwestycja w zdrowie mieszkańców. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem niesie bowiem za sobą wiele konsekwencji. Zaostrzenie przewlekłych chorób, alergii, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, problemy z nauką, koncentracją, ryzyko otyłości u dzieci, to zaledwie kilka z nich.
– Obok edukacji czy sportu młodzieżowego, walka o czyste powietrze, to od wielu lat masz priorytet – przyznajeburmistrz Jacek Lipiński. – Dbanie o czyste środowisko to coś, co później zostanie z nami na zawsze. Oczywiście Aleksandrów Łódzki jest w awangardzie tych samorządów, które wspierają, które są nastawione na ekologię. I tu akurat to zadanie jako wymiana źródeł ciepła na ekologiczne jest jednym ze sztandarowych. Dlatego będzie to realizowane.
Nabór do kolejnej edycji dofinansowań rozpoczął się 21 marca, czas na złożenie wniosku mamy do 21 maja.Warto pamiętać, że wnioski rozpatrywane są zgodnie z kolejnością wpływu do urzędu. W zależności od wybranego źródła ciepła, na jakie wymienimy kopciucha, możemy spodziewać się przelewu nawet na ponad 20 tysięcy złotych. .
Nowością w tej edycji jest sposób przyjmowania wniosków – można je składać również przez ePUAP, co dla wielu chętnych jest znacznym ułatwieniem i pozwala oszczędzić czas. By nikt nie był poszkodowany, wnioski internetowe i te złożone w urzędzie są przyjmowane do rozpatrzenia naprzemiennie.
Wnioski, oprócz Internetu, można składać także w biurze podawczym Urzędu Miejskiego, lub wysłać do urzędu pocztą.
Do dyspozycji mieszkańców jest 1 milion 300 tysięcy złotych, z czego 600 tysięcy przeznaczono na realizację wniosków złożonych w ubiegłym roku. Dotychczas pozytywnie rozpatrzono 25 ubiegłorocznych wniosków, na które w poprzedniej edycji zabrakło już funduszy.
JC