Główna Aktualności 14 października obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Edukacji Narodowej

14 października obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Edukacji Narodowej

Dodano: Autor: E o

Potocznie nazywany dniem nauczyciela 14 października jest dobrą okazją do podsumowań, podziękowań i nagrodzenia wszystkich tych, którzy na co dzień związani są z oświatą.

Dzień ten nie jest przypadkowym, ponieważ nawiązuje do daty utworzenia Komisji Edukacji Narodowej powołanej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 r. właśnie, która była pierwszą w Europie władzą oświatową i odpowiednikiem współczesnego Ministerstwa Edukacji.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej we wszystkich aleksandrowskich placówkach oświatowych odbywały się niemalże przez cały tydzień poprzedzający tę datę. Uczniowie brali udział w uroczystych apelach i akademiach, w których uczestniczyły także Władze Gminy na czele z Burmistrzem Aleksandrowa Łódzkiego Jackiem Lipińskim. To było także święto pierwszaków, którzy dumnie wkroczyli w poczet uczniów aleksandrowskich szkół.

Uroczyste apele, w czasie których odbywało się pasowanie na pierwszaka kończył występ artystyczny uczniów. Na spotkaniu nie zabrakło rodziców, którzy przeżuwali ten dzień nie mniej niż dzieci, które stały się oficjalnie pierwszoklasistami.

Warto zaznaczyć, że Dzień Edukacji Narodowej świętowali także członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego to emerytowani nauczyciele i dawni pracownicy oświaty. 

– To ważny dla nas nauczycieli dzień.  A na takim spotkaniu jak to możemy wspólnie powspominać stare czasy i pośmiać się z niejednych historii– mówi Iwona Kalina, prezes aleksandrowskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Wisienką na torcie w świętowaniu Dnia Edukacji Narodowej był Gminny Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury. Widząc ogrom pracy włożony w przygotowanie obecnych absolwentów a także znakomite wyniki w innych dziedzinach czy to naukowych, sportowych czy artystycznych Burmistrz postanowił wyróżnić grono nauczycieli, którzy swoimi metodami, oddaniem w pracy dają dobry przykład kolegom po fachu. Nagrody otrzymali:

Małgorzata Komenda – nauczyciel MP nr 1, Marlena Błaszczyk – nauczyciel MP nr 3, Mariola Łyżwa – nauczyciel MP nr 2, Izabela Marciniak – nauczyciel/wicedyrektor SSP nr 3, Edyta Chlebicz – nauczyciel SP nr 1, Patryk Wojciechowski – nauczyciel SP Rąbień, Marta Osiewalska – Lisiecka – nauczyciel SP Bełdów, Paweł Sobczak– nauczyciel/wicedyrektor SP Bełdów, Edyta Włodarczyk – nauczyciel SP nr 4, Joanna Wieniakowska – nauczyciel MDK, Tomasz Cichy – nauczyciel SP Ruda Bugaj.

Burmistrz nie zapomniał także o autorach sukcesów, czyli młodzieży szkolnej, która pięknie reprezentuje gminę w konkursach także kuratoryjnych, artystycznych i sportowych na arenie ogólnopolskiej czy międzynarodowej.

Przyznano stypendia dla 22 uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Aleksandrów Łódzki i wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. Do grona laureatów dołączyło także 27 zawodników klubów sportowych w zakresie gier zespołowych.

Jak podkreślił Burmistrz – „Edukacja to najpotężniejsza broń jakiej możesz użyć, aby zmieniać świat”, którą z niezwykłą skutecznością wdraża gmina Aleksandrów Łódzki, co potwierdza  przyznany tytuł „Samorządowego Lidera Edukacji”, ukierunkowanego na realizowanie nowoczesnej, progresywnej polityki oświatowej. Reasumując Gmina Aleksandrów Łódzki stawia na innowacyjną edukację uczniów, wykorzystując przy tym nowoczesne pomoce dydaktyczne, rozbudowę placówek oświatowych, modernizację obiektów sportowych przy szkołach a także dostęp do różnorodnej oferty zajęć pozalekcyjnych.

Jednym słowem aleksandrowscy uczniowie mają wszystko by ich wyniki w nauce wyróżniały się na tle całego kraju.

Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych w maju podeszli do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego.

Warto zaznaczyć, że średni wynik procentowy uczniów z naszej gminy jest dużo wyższy od średniego wyniku procentowego w skali kraju.

W Aleksandrowie Łódzkim mamy 6 publicznych placówek oświatowych. Trzy na terenie miasta oraz  trzy na terenie gminy- w Bełdowie, Rąbieniu i Rudzie Bugaj.

Przyjrzyjmy się poszczególnym przedmiotom i placówkom. Egzamin z języka polskiego najlepiej zdali uczniowie Szkoły Podstawowej w Rąbieniu, szkoła uzyskała wynik 72,31%, na drugim miejscu była Szkoła Podstawowa w Rudzie Bugaj, z wynikiem 71,08%. Średni wynik procentowy w skali gminy wyniósł 68% a średni wynik procentowy w skali kraju 66%. Podobnie było z wynikami z matematyki. Tutaj Szkoła Podstawowa w Rąbieniu uzyskała 72,79%, a na drugim miejscu była Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3, która uzyskała wynik 70,83%, średnia gminy wyniosła 65%, a średnia kraju 53%. Wyniki z języka angielskiego także okazały się bardzo dobre. Szkoła podstawowa w Rąbieniu uzyskała 82,07%, z drugim najwyższym wynikiem była Szkoła Podstawowa nr 1, która uzyskała 74,44%, średni wynik procentowy gminy to 72%, a średni wynik krajowy 66%.

Aleksandrów Łódzki stawia na edukację, co potwierdzają wyniki egzaminów klas ósmych.

„Oświata od samego początku była priorytetem w kształtowaniu  nowej wizji Aleksandrowa Łódzkiego i tak pod moimi skrzydłami pozostanie do końca. Jeszcze raz wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom oświaty życzę  satysfakcji z wykonywanej pracy i sukcesów zawodowych.” – życzy Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego. I my dołączamy się do życzeń. (EMA)

Obrazek

Aktualności