11 Święto Latawca
Zacznijmy od tego, że znane i lubiane Święto Latawca w tym roku odbędzie się w nowym miejscu. Już w niedzielę 3. października o godzinie 15:00 zapraszamy na boisko przy Szkole Podstawowej w Rudzie Bugaj.
Partnerstwo na rzecz Aleksandrowa Łódzkiego zaprasza całe rodziny do wspólnej zabawy na łonie natury.
Na uczestników czekają upominki od Gminy Aleksandrów Łódzki, Partnerstwa na rzecz Aleksandrowa Łódzkiego
oraz aleksandrowskiej Biblioteki, a dla autorów własnoręcznie wykonanych latawców nagrody ufundowane m. in. przez pływalnię „Olimpijczyk” i salę zabaw „Alexland”. Jak zwykle Firma rodzinna Modelarz ze Zgierza przygotuje stoisko z gotowymi latawcami, aby ci którzy przyjdą bez własnych maszyn latających też mogli wziąć udział w imprezie.
Słodki poczęstunek zapewni Piekarnia „Stefańczyk” i Cukiernia „Krakowiak”
Serdecznie zapraszamy! Niech latawce zakrólują na aleksandrowskim niebie!
Przyleciał z Chin
Latawiec to najstarszy i najprostszy konstrukcyjne przyrząd latający. Składa się ze szkieletu pokrytego płótnem lub papierem. Nie ma własnego napędu i jest zamocowany liną do stałego (lub ruchomego) punktu na powierzchni Ziemi. Latawiec unosi się w powietrzu wykorzystując siłę nośną, jaka powstaje na jego powierzchni wskutek ruchu powietrza wytwarzającego różnicę ciśnienia nad i pod jego powierzchnią – analogicznie jak na skrzydle samolotu.Przypuszczalnie konstruktorami pierwszych latawców byli Chińczycy: Lu Ban lub Mo Di.Z Chin latawiec zawędrował, za pośrednictwem kupców i marynarzy, do Japonii i dalej do Indii oraz do krajów arabskich. W Polsce latawce znano od czasu najazdu Tatarów, kiedy to w bitwie pod Legnicą, w roku 1241, stosowane były latawce o smoczych kształtach.