Główna Aktualności 100-lecie chóru im. S. Moniuszki

100-lecie chóru im. S. Moniuszki

Dodano: Autor: E o

To już 100 lat, od kiedy Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki uświetnia nam uroczystości, ale również reprezentuje Aleksandrów Łódzki podczas festiwali, konkursów czy wydarzeń poza gminą. Choć na przestrzeni wieku członkowie chóru nie raz mierzyli się z różnymi problemami, to ze wszystkich takich prób wychodzili zwycięsko, o czym świadczy ten zacny jubileusz.

Podczas uroczystych obchodów, które odbyły się w sobotę 21 października w Młodzieżowym Domu Kultury, dziękowano zasłużonym chórzystom i osobom, które wpisały się w tą stuletnią historię. Galę uświetnił oczywiście przepiękny koncert pod batutą Piotra Ranfelda. Repertuar sięgał lat dwudziestych, trzydziestych czy siedemdziesiątych, co wzbudziło wielki sentyment wśród publiczności. Znane i lubiane piosenki specjalnie przygotowane na jubileuszowy koncert wykonane zostały perfekcyjne. Swój mały recital miała również gościnnie zaproszona Aleksandra Hawro-Łyko — chórzystka Filharmonii Łódzkiej a akompaniował jej Mateusz Piechnat.

Drodzy „Moniuszkowcy” w imieniu całego społeczeństwa Aleksandrowa dziękujemy i życzymy zdrowia, równie wspaniałych występów i kolejnych rozśpiewanych 100 lat!

Jest rok 1923. To już pięć lat, jak Polacy zaczynają tworzyć życie kulturalne. I tak dzieje się w małym miasteczku w Aleksandrowie Łódzkim. Z inicjatywy zacnych obywateli naszego miasta, przy ogromnym wsparciu księdza kanonika Zygmunta Knapskiego przy parafii św. Rafała powstaje chór. Pierwszym dyrygentem zostaje Bolesław Gniotek, a wymieniony proboszcz pierwszym prezesem chóru. Jako patrona chór przyjmuje świętego Stanisława Kostkę. Chór swoim śpiewem uświetnia wiele koncertów w kościele parafialnym i bierze udział we wszystkich inicjatywach na terenie naszego miasta i poza nim. Działalność przerywa wybuch II Wojny Światowej, ale już w drugiej połowie 1945 r. chór wznowił działalność.

Czasem przełomowym jest rok 1956. Chór zmienia patrona na Stanisława Moniuszkę, jak również prezesem przestaje być proboszcz parafii św. Rafała. Zarząd pozostaje świecki, a jego prezesem zostaje Jan Janiszewski. Po jego nagłej śmierci funkcję przejmuje Józef Daszkiewicz. Działalność chóru kwitnie i rozwija się. Od tego czasu chór uświetnia wszystkie uroczystości w Aleksandrowie.

W nowy 2001 rok, tym samym w nowy wiek, chór wchodzi z nowym rozdziałem swojej działalności. Skończył się problem ze stałą siedzibą, której powstanie to zasługa samych członków chóru i prezesa Jana Łukaszewicza. Determinacją, siłą mięśni i zaangażowaniem wszystkich chórzystów jest i nowa lokalizacja przy Ogrodowej 10. A ostatnie 10 lat to pasmo rozkwitu działalności chóru. Może nie jest on tak liczny jak chór w poprzednich dziesięcioleciach, ale reprezentuje zdecydowanie wyższy poziom. Jest to zasługa dyrygenta Piotra Ranfelda. Owocem jego pracy, jak i całego chóru są liczne występy na deskach Filharmonii Łódzkiej, koncerty podczas wyjazdu do Wilna śladami patrona Stanisława Moniuszki czy koncert w kaplicy Jasnogórskiej.

Chór jest współorganizatorem koncertów z okazji Święta Odzyskania Niepodległości na terenie naszego miasta i często bierze w nich udział, jak również wyjeżdża na zaproszenie zaprzyjaźnionych chórów do Kutna, Zgierza, Łodzi, Rzgowa czy Andrzejowa.

Chór pragnie pozostawić też po sobie ślad, przekazując do powstającego muzeum cenne pamiątki w postaci dwóch sztandarów z roku 1926 i 1935 oraz trzy tabla.

Wspomina Halina Tazbir Prezes Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki

Aktualności