Główna Aktualności Wnioski o 500+ w języku ukraińskim od soboty

Wnioski o 500+ w języku ukraińskim od soboty

Dodano: Autor: Mateusz Rafalski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+ uchodźca będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

W najbliższy weekend Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+.

W naszych placówkach pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500+. Wykaz otwartych w weekend placówek będzie zamieszczony na stronie internetowej Zakładu.

Na terenie województwa łódzkiego otwartych będzie w sumie 17 placówek, gdzie przy 60-u stanowiskach będzie prowadzona obsługa uchodźców. Warto zajrzeć na naszą stronę internetową, tam będzie informacja o tym, które z placówek będą otwarte i w który dzień weekendu. Uchodźcy będą mogli nas odwiedzać w godzinach od 9:00 do 15:00 – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. – Dodam, że jednocześnie w tych dniach pracownicy jednostek np. z Bełchatowa i Łodzi znajdą się też w miejscach gdzie mają zakwaterowanie uchodźcy i tam przy naszych mobilnych stanowiskach także będzie odbywała się obsługa.

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim. Uchodźcy z Ukrainy na mocy specjalnej ustawy poza 500 plus będą mogli starać się także o Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

Aktualności