Główna Aktualności W edukacji nie mamy konkurencji

W edukacji nie mamy konkurencji

Dodano: Autor: E o

Tytuł Samorządowego Lidera Edukacji dla gminy, medal i tytuł ” Szafir jakości w edukacji”  dla burmistrza Jacka Lipińskiego,  wyróżnienie Kobieta Sukcesu w Edukacji dla Hanny Bedy naczelnika wydziału edukacji, oświaty i sportu  oraz Certyfikat Edukacyjnej Doskonałości dla Szkoły Podstawowej w Rąbieniu – to tytuły jakie przyniósł 13 już ranking gmin i powiatów Samorządowy Lider Edukacji.

Gala finałowa rankingu Samorządowy Lider Edukacji odbyła się 19 marca  w Pałacu Młodzieży w Katowicach.  Aleksandrów Łódzki otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody i wyróżnienia tego konkursu. Komisja konkursowa wzięła pod lupę samorządy z całej Polski oceniając jakość, innowacyjność,  inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, sportową, wspieranie młodych ludzie, stypendia dla najlepszych uczniów i wiele innych. Aleksandrów Łódzki znalazł się ponownie wśród najlepszych samorządów w Polsce.

– To kolejna edycja rankingu, która  udowodniła coś co jest bezsporne: absolutnym priorytetem w działalności aleksandrowskiego samorządu jest edukacja – mówi Jacek Lipiński burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego. – Dzisiejsza edycja pokazała, że jesteśmy wszechstronni, otrzymując wyróżnienia w różnych kategoriach.  Po raz trzeci aleksandrowska placówka szkolna otrzymała wyróżnienie specjalne – Doskonałość w Edukacji, po raz pierwszy przyznana nagrodę  dla Kobiety roku w Edukacji. Wisienką na torcie jest nagroda specjalna ‘Szafir jakości w edukacji” , przyznana po raz pierwszy  w rankingu. Wyróżnienie to otrzymałem za osobiste  zaangażowanie w realizację procesów inwestycyjnych , budowę bazy edukacyjnej  i sportowej. I cieszę się, że tak obiektywny fakt dostrzegła kapituła. Ta nagroda jest dla mnie podsumowaniem tego, co w ostatnich latach zrobiliśmy pod szyldem aleksandrowskiego samorządu, a ja jako osoba koordynującą te działania – jestem dumny z całego zespołu ludzi, który zaangażował  się w  realizację wszystkich dotychczasowych ambitnych działań  w sferze edukacji .  

Certyfikat Edukacyjnej Doskonałości przyznawany jest od 3 lat. Otrzymuje go dziesięć najlepszych szkół z całej Polski.  W tym roku otrzymaliśmy go po raz trzeci i przypadł tym razem Szkole Podstawowej w Rąbieniu. Odbierała go Małgorzata Patoleta dyrektor placówki.

–  Staramy się pracować jak najlepiej i każde docenienie to  dla nas coś wielkiego. Ten certyfikat to efekt mrówczej pracy nauczycieli , kreatywności, współpraca z gminą ,która odpowiada na wszystkie potrzeby szkoły – wylicza Małgorzata Patoleta.

Wzruszenia nie kryła Hanna Będą – naczelnik wydziału edukacji , która odbierała nagrodę specjalną :Kobieta Roku w Edukacji” – wyróżnienie dla pań, które wyróżniły się  kreatywnością i pasją w zarządzaniu oświatą.

–  Burmistrz pozwolił mi rozwinąć skrzydła, a jak ja je rozwinęłam, to rozwinęli je też dyrektorzy szkół , a jak rozwinęli dyrektorzy to i nauczyciele, a nauczyciele pozwolili uczniom. Dzisiaj możemy powiedzieć, że tylko orły szybują wysoko – mówiła podczas gali.

 „Samorządowy Lider Edukacji” to ogólnopolski konkurs dla gmin, powiatów i samorządnych województw, który odbywa się cyklicznie od 2011 roku. Konkurs ma charakter certyfikacji, której dokonują przedstawiciele świata nauki , a jego misją jest promowanie gmin i powiatów, mających dokonania w dziedzinie oświaty i jakość tych dokonań.

– Kryteria co roku ulegają pewnym modyfikacjom, ale przede wszystkim nakierowane sa na innowacyjność w edukacji na systemową, długofalową politykę edukacyjną gminy czy miasta, nie tylko patrzymy na dokumenty, ale jeździmy na wizyty studyjne, obserwujemy media społecznościowe. W sposób pełny chcemy ocenić i wybrać to co najlepsze.  Rankin wskazuje najlepszych spośród najlepszych, dla których edukacja jest inwestowaniem w przyszłość – mówi prof. Dariusz Rott członek kapituły oceniającej.  – Co ocenialiśmy? Fantastyczne działania związane z edukacją, kształceniem, innowacyjnością, inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, sportową, wspieranie młodych ludzie, stypendia dla najlepszych uczniów,. I jesteśmy co roku jako komisja certyfikująca po wrażeniem, jak najlepsze samorządy, w tym Aleksandrów Łódzki, sobie z tym radzą-

Jak to robimy? Odnowione szkoły, świetna kadra, zaplecze sportowe i naukowe, a przede wszystkim efekty. Wyniki egzaminów ósmoklasistów mówią same za siebie: średnia egzaminów plasują nas w czołówce regionu. I cały czas nie zwalniamy. Wciąż poszukujemy i wprowadzany nowe technologie w nauczaniu, tworzymy kolejne pracownie multimedialne i językowe, rozbudowujemy szkoły, przedszkola i tworzymy nowe miejsca w żłobkach, nacisk kładziemy na rozwój talentów i zainteresowań uczniów. Tytuł Lidera Edukacji   otrzymaliśmy po raz 13. Czy ktoś się jeszcze dziwi? (kbs)

Aktualności