Główna Aktualności W Aleksandrowie zima nie zaskoczy drogowców

W Aleksandrowie zima nie zaskoczy drogowców

Dodano: Autor: E o

Akcja zima w Aleksandrowie Łódzkim. Pierwszy śnieg już za nami. Więc warto wiedzieć jak aleksandrowski samorząd przygotowuje się do akcji zima. Jakim sprzętem dysponujemy?

Zaczynamy sezon zimowy 2023/2024.  W drodze przetargu została wyłoniona firma, która będzie dbała o zimowe utrzymanie dróg na terenie wiejskim. Do dyspozycji mamy dwie pługopiaskarki samochodowe, dwie pługopiaskarki do ciągnika,  równiarkę oraz koparko-ładowarkę. To te sprzęty będą dbały o odśnieżanie, posypywanie piaskiem oraz mieszanką soli drogowej i piasku. Na terenach miejskich do dyspozycji mamy trzy traktory, do których podpinane są pługi śnieżne i dwie piaskarki oraz koparko -ładowarkę.

Pracownicy gospodarczy dbają o bezpieczeństwo na chodnikach. Do dyspozycji mają mały ciągnik z pługiem. Większość prac wykonują jednak manualnie. Odśnieżają łopatami do śniegu, a także posypują je piaskiem i solą.

Warto przypomnieć, że odśnieżanie chodników, które graniczą z posesją należy do mieszkańca nieruchomości.

Aleksandrowski samorząd do zimy przygotowany jest już od września. Wtedy to zakupiony został piasek i sól drogowa. Na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Aleksandrowie Łódzkim przechowywane jest ok. 100 ton soli drogowej i ok. 2 tys. ton piasku, które czekają na akcję zima. Pierwszy wyjazd został odnotowany 23 listopada br., wtedy to  na ulice miasta i na teren wiejski gminy Aleksandrów Łódzki wyjechały piaskarki, które posypywały główne ciągi komunikacyjne z powodu gołoledzi. Lód na jezdni i chodnikach to najbardziej niebezpieczne zjawisko.

Do pomocy w ostrych przypadkach zimy służyć będą wozy strażackie z OSP Chrośno i OSP Bełdów, które mają w wyposażeniu pługi.

– Piasku i soli powinno starczyć, bo mamy bardzo duże zapasy, ale gdyby zdarzyła się sytuacja, że mamy deficyty, sukcesywnie będziemy domawiać surowiec. – mówi Anna Kwasowiec z wydziału Inwestycji, Gospodarki Odpadami i Rolnictwa

Warto wspomnieć, że służby drogowe na terenie wiejskim mają półtorej godziny na dojazd do miejsca docelowego po tym jak zostanie zgłoszona konieczność wyjazdu. W Aleksandrowie Łódzkim zima na pewno nie zaskoczy drogowców. Jesteśmy przygotowani do zimy i czekamy w pełnej gotowości na opady śniegu oraz lód na drodze. Warto przypomnieć spóźnialskim kierowcom, że grudzień to już ostatni moment by zmienić opony na zimowe. Życzymy szerokiej drogi. A jaka będzie zima w tym roku? Czas pokaże.

Aktualności