Główna Aktualności Szybka akcja dla hospicjum

Szybka akcja dla hospicjum

Dodano: Autor: E o

Ponad 3 tys. złotych oraz liczne przedmioty na świąteczny kiermasz przekazano dla zgierskiego Hospicjum im. Jana Pawła II. W środowe popołudnie 13 grudnia w ratuszu po raz pierwszy goszczono jego dyrektor Emilię Borysewicz, która nie kryła wzruszenia.

– Takiej niespodzianki to ja naprawdę dawno nie miałam. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym. Tak, każdego dnia prosimy o wsparcie, łamiemy stereotypy i przebijamy mury. Wszystko po to, by nasze hospicjum było wyjątkowe, a nasi podopieczni mieli zapewnioną najlepszą możliwą opiekę – mówi dyrektor Emilia Borysewicz. 

Władze Aleksandrowa cały czas przyglądały się jak postępują pracy przy budowie hospicjum. Pierwsza rewizyta była doskonałą okazją, by wręczyć świąteczny voucher dla Hospicjum o wartości 3 tys. zł, na który złożyli się m.in. radni, członkowie Aleksandrowskiego Forum Społecznego oraz tajemniczy mieszkańcy. To szybka akcja, która wyszła poza granice gminy, bo przypomnijmy, że hospicjum znajduje się w Zgierzu jednak od wielu lat służy i mieszkańcom Aleksandrowa. Od 2004 roku funkcjonuje hospicjum domowe jednak dokładnie rok temu otworzono tak długo wyczekiwane hospicjum stacjonarne. Obecnie zamieszkuje tam 30 pacjentów. Pomysł budowy hospicjum narodził się jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, ale dopiero (albo aż) 19 lat temu grupa lokalnych działaczy rozpoczęła przedsięwzięcie. Wówczas określano je mianem nierealnego. Początkowo uzbierano na zakup działki, następnie wybudowano część służącą, jako siedziba hospicjum domowego, a teraz w ostatnich latach udało się wybudować część stacjonarną. Szacuje się, że łączna wartość nieruchomości przy Parzęczewskiej w Zgierzu opiewa na 20 mln zł. Część tej kwoty udało się pozyskać z wszelkiego rodzaju zbiórek publicznych. Spora część to unijna dotacja, z której teraz należy się rozliczyć, były poręczenia i kredyty. Warto pamiętać, że wszystko zaczęło się od pierwszej złotówki. Aleksandrowski samorząd zadeklarował pomoc finansową przy budowie zgierskiego ośrodka dla osób głównie będących w ostatniej fazie choroby nowotworowej. Mimo, że hospicjum jest inwestycją zrealizowaną w Zgierzu to korzystają i aleksandrowianie.

– Choć nie jesteśmy najliczniejszą gminą w powiecie to poręczyliśmy najwięcej, bo aż 470 tys. zł. Nie mogliśmy zrobić inaczej. Ci ludzie nie tylko potrzebują leczenia, ale godnych warunków, by odejść z tego świata. Taka niestety jest prawda analizując dane walki z nowotworem. To największy i najnowocześniejszy obiekt pełniący funkcję hospicyjną, w którym kiedykolwiek byłem -mówi burmistrz Jacek Lipiński. Wspieranie tej placówki jest oczywistością i naszym wręcz obowiązkiem – dodaje.

2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Pomieszczenia służbowe, sale rehabilitacyjne, kaplica, apteka, gabinety zabiegowe i co najważniejsze pokoje na 36 łóżek. To tu mają zamieszkać Ci, dla których ratunku już nie ma, którzy właśnie w tych murach zakończą swoje życie. Należy również podkreślić, że w północnej, (czyli naszej) części województwa łódzkiego nie funkcjonuje żaden obiekt realizujący świadczenia opieki paliatywno-hospicyjnej o charakterze stacjonarnym. Dodajmy, że najmłodsi onkologiczni pacjenci z terenu powiatu, którzy już są pod opieką hospicjum domowego mają 18 lat. Wśród nich są też i aleksandrowianie. (ak)

Konto darowizn: Bank: I Oddział Pekao S.A. w Zgierzu Nr rachunku: 49 1240 3057 1111 0000 3437 8625

Aktualności