Główna Aktualności Szkoła, o której nie można zapominać

Szkoła, o której nie można zapominać

Dodano: Autor: E o

Integracyjna Strefa Rekreacji przy Zespole Szkół Specjalnych stała się faktem. 21 marca  odbyło się otwarcie tego niezwykłego miejsca, w którym niepełnosprawni uczniowie będą mogli poćwiczyć na siłowni i wyciszyć emocje na świeżym powietrzu.

Takie miejsce było bardzo potrzebne tej placówce. I powstało, dzięki determinacji i zapałowi rodziców, którzy znaleźli mnóstwo partnerów do spełnienia tego marzenia. Gmina Aleksandrów Łódzki była jednym z nich , ale darczyńców, którzy wpłacali do puszek Aleksandrowskiego Forum Społecznego – było mnóstwo. Dzięki zaangażowaniu rodziców i pomocy z zewnątrz – udało się uzbierać potrzebną sumę i spełnić marzenie. Koszt inwestycji to 68 tysięcy złotych . 48 tysięcy to wpłaty do puszek AFS.

– Ten plac to ogromna zasługa rodziców, których zapał i determinacja spowodowała, ze znaleźli tylu przyjaciół, partnerów i osób chętnych do poświęcenia swojego czasu, by ten teren zamienić w coś bardzo potrzebnego szkole i uczniom. A Aleksandrowskie Forum Społeczne  jest zawsze w akcyjności gdzie widzimy sens, celowość tego działania. Brak takiego miejsca przy szkole specjalnej od lat wołał o środki z powiatu, który jest organem prowadzącym placówkę . Niestety bezskutecznie, a teraz przy okazji staliśmy się inspiracją dla starostwa, które złożyło wniosek o środki na dalszy rozwój tego miejsca – mówi Iwona Dąbek  prezes AFS i radna Powiatu Zgierskiego.

 I faktycznie sami rodzice zakasali rękawy i wzięli się za porządkowanie terenu. Stali puszkami AFS-u na stosika tworzonych przy okazji imprez plenerowych. Robili soki, piekli ciasta. Jednym słowem  szukali pieniędzy . Z pomocą przyszedł też aleksandrowski samorząd, który  dołożył do  inwestycji 20 tys. złotych.

–  Szkoła Specjalna nie jest szkołą gminną, jednak tak ją traktujemy, z uwagi na jej charakter. To szkoła, która ma w sobie coś, co sprawia, że jesteśmy wrażliwsi, bardziej empatyczni i pełni dobrej energii. Uczestniczymy WIĘC , jako gmina , a przede wszystkim mieszkańcy , w wielu akcjach poprawiających warunki nauki w tej placówce – mówi Jacek Lipiński burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

AFS uhonorował zaangażowanie rodziców w powstanie placu  pierwszą w historii stowarzyszenia nagrodą „Niezapominajka AFS, którą odbierała Joanna Michałek  i Ewelina Karolak mamy uczniów zaangażowane w budowę placu od samego początku.

– Bardzo chciałyśmy, żeby przy szkole była taka strefa, w której nasze dzieci mogłyby rekreacyjnie spędzać czas. I tak się wszystko zaczęło  – mówi Joanna Michałek. – Z puszkami ruszyłyśmy  razem z Eweliną podczas ubiegłorocznych dni Aleksandrowa. Potem zaczęliśmy z innymi mami piec ciasta, robić soki i mrożoną kawę. Zbiórka trwała całe lato. Udało się zebrać 48 tysięcy złotych.

– Była to inicjatywa rodziców, żeby stworzyć  naszym dzieciom  taką strefę relaksu i wyciszenia.  Bo nasze dzieciaki są inne , inne mają potrzeby. Wyjście dla nich na zewnątrz to radość każdego dnia. Ekscytacja tym, że mogą mieć lekcje na świeżym powietrzu. Dlatego stworzyliśmy w strefie też klasę z tablicą. – dodaje Ewelina Karolak.

 I na szczęście Strefa Integracyjna to dopiero początek zmian wokół szkoły. Będzie tu jeszcze plac zabaw dzięki Starostwu  i strefa Luz Blues, która chce utworzyć  stwoarzyszenie „Inna Bajka”. Uczniowie będą mieli gdzie odpoczywać, gdzie się bawić i wyładowywać emocje.   

Będzie się więc działo wokół szkoły, która zasługuje na zainteresowanie zawsze, nie tylko raz na kilka lat. (kbs)

Aktualności