Główna Aktualności Straż w Rąbieniu zyskała nową strażnicę

Straż w Rąbieniu zyskała nową strażnicę

Dodano: Autor: E o

Ochotnicza Straż Pożarna w Rąbieniu to jedna z najlepszych jednostek w gminie Aleksandrów Łódzki, która pod względem wyposażenia floty i udziału w akcjach nie ustępuje jednostkom zawodowym. W jej szeregach znajduje się 33 ochotników, w tym 9 druhen z Kobiecej Drużyny Pożarniczej. Pod skrzydłami OSP Rąbieniu swoje umiejętności rozwija Młodzieżowa Drużyna Pożarnicze, licząca 22 małych ochotników.

Do szczęścia brakowało im jedynie zmodernizowanej Strażnicy, która pomieściła by wszystkich członków oraz bogatą flotę. Choć nie było to łatwe zadanie, to 8 czerwca marzenie druhów z OSP w Rąbieniu stało się rzeczywistością, bowiem podczas oficjalnych uroczystości oddano do użytku nowoczesną strażnicę.

– Dziś OSP w Rąbieniu dysponuje jedną z najnowocześniejszych strażnicy w całym regionie łódzkim. Tak, to jest strażnica, która jest efektem współpracy pomiędzy samorządem Aleksandrowa Łódzkiego a Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Na jej modernizację przeznaczyliśmy jedną z największych dotacji bo milion złotych. Jednostka w Rąbieniu znajduje się w Krajowym Systemie Ratownictwa i dysponuje bardzo nowoczesnym sprzętem pożarniczym. Dlatego z całą pewnością mogę powiedzieć, że ta strażnica jest taką esencją, taką spektakularną wisienką na torcie- mówi Jacek Lipiński Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

– Ta powierzchnia garażu była już niewystarczająca. Jeśli chodzi o taką salę spotkań, też była mała. Dlatego ten obiekt, nowoczesny obiekt, bo myślę, że nikt takiego nowoczesnego obiektu nie posiada w naszej gminie na pewno się druhom OSP w Rąbieniu przyda- dodaje Mariusz Grabowski, druh OSP Rąbień i Przewodniczący Rady Miejskiej w Aleksandrowie Łódzkim.

W uroczystości wzięły udział władze gminy, powiatu, przedstawiciele Sejmiku Województwa Łódzkiego, Państwowej Straży Pożarnej, przedsiębiorcy, którzy wspierali straż w czasie remontu, zaprzyjaźnione ochotnicze straże pożarne oraz mieszkańcy. Proboszcz tamtejszej parafii poświęcił budynek oraz Mercedesa z wyposażeniem do ratownictwa technicznego i lekkiego Volkswagena Cartera, które w ostatnim czasie zasiliły flotę OSP. Tym, którzy przyczynili się do sukcesu jednostki, wręczono odznaczenia i statuetki. Choć teraz nowa strażnica już cieszy, to droga do tego przedsięwzięcia nie była wcale łatwa.

– Ta strażnica jest praktycznie na nowo zbudowana, bo ten remont był bardzo kompleksowy. Było trudno, ponieważ czas był nie łatwy dla samorządu. Było także trudno, przede wszystkim finansowo. Pani prezes wspomniała, że też były problemy z pozwoleniem na budowę, ale to już techniczne sprawy. Natomiast wiadomo, że jeżeli trzeba zbudować taki budynek, to przede wszystkim chodzi o pieniądze- mówi Małgorzata Grabarczyk Przewodnicząca Rady Sejmiku Województwa Łódzkiego.
– Najważniejszy jest pomysł, projekt i ludzie, którzy chcą się w to zaangażować. I na tyle duża przedsiębiorczość, zarówno pani prezes, jak i całej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rąbieniu była tak przekonywująca, że zarówno burmistrz jak i Rada Miejska postanowili o dofinansowaniu znacznym, bo w wysokości miliona złotych tego przedsięwzięcia i przy wspólnym takim fajnym montażu finansowym została tylko praca- tłumaczy Iwona Dąbek Starosta Powiatu Zgierskiego.

A pracy włożono sporo, bo w ramach modernizacji budynek straży został rozbudowany, podwyższono garaże, w których znajdują się trzy stanowiska na samochody, wybudowano szatnie damską i męską, każdą z łazienką i szatnie tak zwanego szybkiego reagowania. Na piętrze znajduje się sala oraz kuchnie z wyposażeniem, sanitariaty i pomieszczenia gospodarcze. Na odnowionej elewacji wieży umieszczono wizerunek świętego Floriana, patrona strażaków. Teren przed remizą wyłożono kostką.

– Zaczęliśmy myśleć o rozbudowie już kilka lat temu. Dwa lata trwało zdobywanie pozwolenia na rozbudowę, ale udało nam się w końcu dzięki pomocy i wsparciu kilku osób. Rozbudowa trwała rok i miesiąc. Środki, które mieliśmy, pozyskaliśmy z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i z budżetu Aleksandrowa Łódzkiego. Rozbudowa kosztowała nas 2 miliony 650 tysięcy. Bardzo dużo siły i czasu i serca włożyliśmy w tą rozbudowę. Przeszliśmy naprawdę ciężki czas, szczególnie zimą, kiedy mieliśmy dosyć ciężkie warunki, nieogrzewane garaże, ale wiedzieliśmy jaki będzie końcowy efekt, że będziemy mieli tę strażnicę. Wszyscy się cieszymy. Wcześniej mieliśmy tylko szafki za samochodami. Dziewczyny nie miały swojej szatni, przebierały się w przedsionku. A teraz i druhowie, i druhny wszyscy mają swoje szatnie. Mamy w końcu prysznice także po akcji będzie można przyjść i się umyć- dodaje Iwona Nowak Prezes OSP w Rąbieniu.

Sala pomieści 40 osób, które służyć będzie nie tylko strażakom, ale także mieszkańcom. Jak podkreśla pani prezes, priorytetem dla druhów z Rąbieniu jest teraz pozyskanie środków na windę, której szyb znajduje się w wieży. Jeśli ta inwestycja się uda, to budynek będzie dostosowany także dla osób niepełnosprawnych. A strażakom z OSP Rąbieniu gratulujemy, bo udowodnili, że potrafią być skuteczni nie tylko podczas akcji, ale także w realizacji marzeń.
Ewelina Madejska

Aktualności