Główna Aktualności Sesja pełna emocji

Sesja pełna emocji

Dodano: Autor: E o

Tradycyjnie w ostatni czwartek października odbyła się sesja Rady Miejskiej. Najważniejszymi punktami obrad było powołanie nowego skarbnika miasta oraz informacja o realizacji zadań oświatowych i wynikach egzaminów uczniów. Ale była to sesja pełna emocji, bo nadawanie tytułu Honorowego Obywatela Aleksandrowa nie zdarza się często.

Mamy najlepsze w województwie szkoły i świetnie wyszkoloną kadrę, wyniki egzaminów powyżej średniej krajowej, a sukcesy placówek wychodzą daleko poza granice naszego kraju. Tak wynika ze sprawozdania z realizacji zadań oświatowych, które przedstawiła radnym Hanna Beda – naczelnik wydziału edukacji. Radni otrzymali też ponad stustronicowy dokument, w którym to wszystko opisano. A mamy się czym chwalić

– Szkoła nr 3 otrzymuje certyfikat Apple, dyrektor jest menagerem programu Apple Technology, Ruda Bugaj zdobyła tytuł jednej z najlepszych szkół Korczakowskich, szkoła w Bełdowie realizowała projekt wymiany międzynarodowej uczniów i nauczycieli, w każdym przedszkolu jest dwujęzyczność – wylicza Hanna Beda. – Podsumowaniem i uhonorowaniem tych wszystkich sukcesów jest przyznany 12 razy pod rząd Tytuł Lidera Edukacji ranking organizowany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Tego nie dostaje się za to, że się nic nie robi. Za osiągnięcia uczniów, programy, innowacje, a tego u nas nie brakuje.

Radni nie kryli zadowolenia i dumy z poziomu aleksandrowskiej oświaty.

– Trzymamy wysoki poziom i nie oszczędzamy na wydatkach w nasze dzieci, a my jako radni tym większą mam satysfakcję, że przynosi to efekty  – mówi Irena Kajszczak radna Rady Miejskiej. 

– Sama jestem mamą ucznia i widzę ile satysfakcji i zadowolenia daje mojej córce chodzenia do nowoczesnej szkoły i poznawanie nowych technologii nauczania. Dajemy rade i to jest fakt – mówi Katarzyna Pastusiak, radna.

– Wszystkie szkoły w gminie rozwijają się równomiernie, mają świetną kadrę i warunki do nauczania. Tu nie ma różnicy czy to szkoła miejska czy wiejska – dodaje Adam Michaś radny Rady Miejskiej. 

Słowa uznania, ale i żal i łzy wzruszenia towarzyszyły drugiej części sesji, w której odwoływano z funkcji skarbnika Aleksandrowa Łódzkiego. Grzegorz Siech z powodów zdrowotnych odszedł na emeryturę po 20 latach sprawowania swojej funkcji.

– Był konsekwentny, uparty, zdeterminowany i skuteczny, a to są cechy prawdziwego sportowca, który swoją wizję potrafił wdrożyć w sposób bardzo skuteczny w samorządzie – podkreślił podczas pożegnania skarbnika burmistrz Jacek Lipiński.  – Dwie dekady misji na rzecz lokalnej społeczności to kilka miliardów złotych, które musiały zostać rozdysponowane. I były perfekcyjnie. Nie bez przyczyny wielokrotnie Grzegorz stawał ramię w ramię z najlepszymi ekonomistami w kraju. w ogólnopolskim rankingu „Perła Samorządu”, „Dziennika. Gazety Prawnej” w 2019 r. zdobył tytuł Najlepszego Skarbnika w Polsce, a rok później zajął drugie miejsce, które powtórzył w 2023 r. Obecność Grzegorza Siecha w aleksandrowskim samorządzie odznaczała się niezłomną wiarą w dynamiczny, nowoczesny rozwój naszej Gminy, wizją, konsekwencją i wytrwałością. Był nieodzowną częścią unikalnej samorządowej drużyny tworzącej sukces Aleksandrowa Łódzkiego w ostatnich dwudziestu latach!!!

Ale słowa pełne pozytywnych emocji padały z ust wszystkich, którzy żegnali tego dnia skarbnika. 

Podczas sesji radni przegłosowali tez uchwałę o nadaniu Grzegorzowi Siechowi tytułu Honorowego Obywatel Miasta a w uzasadnieniu czytamy: w uznaniu zasług, za wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców i rozwoju Gminy Aleksandrów Łódzki, za wyjątkowy zmysł organizacyjno-finansowy, nowoczesne zarządzanie gminnymi finansami oraz doskonałą znajomość samorządu i prawa finansowego.

– Praca z Państwem była dla mnie przyjemnością. Cieszę się, ze przez tak długie lata udało nam się  zrobić tyle dobrego dla aleksandrowskiej społeczności. I mam nadzieję, że zostawiam Państwa w dobrych rękach. Pani Dorota jest przygotowana i poradzi sobie – powiedział Grzegorz Siech przekazując tym samym pałeczkę nowej pani skarbnik którą powołano podczas tej samej sesji. To Dorota Jaskulska-Guminiak – jedna z najbliższych współpracownic  ustępującego skarbnika, której radni powierzyli finanse samorządowe

– To jest ważny dzień, i dziękuję za zaufanie mojemu szefostwu i uznanie jakim mnie obdarzyli chociaż mam obawy czy dorównam mojemu poprzednikowi, bo nie ukrywam, że to był doskonały  ekonomista, strateg , ale też świetny szef, który  przez 19 lat wprowadzał mnie w arkana samorządowych finansów i nie chce go zawieść –  mówiła Dorota jaskulska-Guminak   

Czwartkowa sesja upłynęła w różnych nastrojach . Nie zabrakło i echa kampanii wyborczej. Prócz podziękowań za frekwencję i oddane głosy kandydat Aleksandrowa Łódzkiego – Mariusz Grabowski wręczył pozew sądowy radnemu Rudzie-Rożniakowskiemu  za rozpowszechnianie na portalu internetowym szkalujących i nieprawdziwych informacji na jego temat.

– Z praktyki wiem, że pan radny i redaktor naczelny ma problemy z odbiorem poczty tej tradycyjnej, ma problemy ze stawianiem się na sprawy. Dlatego dzisiaj otrzymał to ode mnie bezpośrednio.  Dostanie to też pocztą i proponuję odebrać bo wie co już dostanie. A sprawę trzeba wreszcie wyjaśnić – zapowiedział Mariusz Grabowski

Sprawa trafi wiec do sądu .A  pełna emocji sesja potoczyła się alej. Radni  przyjęli tez uchwały  zmieniające miejscowy plan zagospodarowania, uchwalili wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków,  oraz  przyjęli gminny program  osłonowy w zakresie dożywiania dzieci na kolejne lata. (kbs)

Aktualności