Główna Aktualności Ruszyła akcja Masz Głos dla grup i organizacji, które działają dla lokalnej społeczności

Ruszyła akcja Masz Głos dla grup i organizacji, które działają dla lokalnej społeczności

Dodano: Autor: Kinga Drożdżel

Fundacja im. Stefana Batorego wraz z partnerami zapraszają grupy nieformalne i organizacje, które chcą we współpracy z lokalnymi władzami rozwiązywać wybrany lokalny problem lub zrealizować pomysł na usprawnienie działań w swojej społeczności lokalnej, do udziału w 16. edycji ogólnopolskiej akcji Masz Głos. Wybrane organizacje otrzymają wsparcie w prowadzeniu działań – m.in. pomoc ekspertów, porady, szkolenia i możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami akcji.

W obecnej, nadzwyczajnej sytuacji, spowodowanej wojną na Ukrainie, przed wspólnotami lokalnymi pojawiają się nowe wyzwania, oprócz tych codziennych. Uchodźcy będą potrzebowali nie tylko jedzenia i dachu nad głową. W gminach, do których dotrą, ważne będzie włączenie ich w życie wspólnoty, zadbanie o potrzeby, edukację dzieci, integrację, zaoferowanie pomocy sąsiedzkiej. Do akcji Masz Głos można zgłosić się z każdą inicjatywą, która będzie miała pozytywny wpływ na lokalną społeczność, np. wypracować standardy w konkretnym zakresie, stworzyć miejsca do spędzania czasu wolnego dla młodzieży, doprowadzić do realizacji inwestycji z udziałem mieszkańców, zadbać o dostępność przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, aktywizację kobiet, świetlice gminne, ekologię i klimat, dziedzictwo kulturowe i przemysłowe.

Dotąd realizatorzy w akcji masz Głos zajmowali się m.in. poprawą sytuacji migrantów – Fundacja Zustricz rozpoczęła współpracę z Urzędem Miasta Krakowa, by wypracować sposoby pomocy migrantom i migrantkom z Ukrainy, podejmowali działania zapobiegające wykluczeniu transportowemu – Sołectwo Radomyśl na Pomorzu niedawno wywalczyło przywrócenie połączeń autobusowych, które zostały zlikwidowane w czasie pandemii, albo pomagali potrzebującym – Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w Śremie we współpracy z Urzędem doprowadzili do inicjatywy “złotej rączki” dla seniorów. Więcej o działaniach uczestników na stronie akcji Masz Głos.

We współpracy siła

Podstawową zasadą działania w akcji Masz Głos jest animowanie dialogu i współpracy mieszkańców z władzami lokalnymi. Wymaga to nie tylko otwartości, ale nierzadko odwagi i wyjścia ze swojej tzw. strefy komfortu, bo przecież łatwiej krytykować albo liczyć tylko na siebie. Współpraca z władzami lokalnymi nie oznacza jednak, że opowiadamy się za jakąś partią polityczną, ale czasami tak to może być postrzegane przez innych mieszkańców. W obecnej sytuacji społeczno-politycznej jest to dużo trudniejsze niż kiedykolwiek – mówi – Iwona Janicka, koordynatorka regionalna i eksperta Akcji Masz Głos. Akcja Masz Głos wspiera uczestników w budowaniu współpracy i tworzeniu wspólnoty. 96% z nich uważa, że w projekcie nauczyli się skutecznej współpracy z lokalnymi partnerami, 63% potwierdza, że wpłynęło na lokalne władze i dostało wsparcie finansowe, lokalowe, promocyjne, 76% załatwiło sprawę dla swojej społeczności, a 85% udało się włączyć do swoich działań nowe grupy mieszkańców, które wcześniej nie angażowały się w życie lokalne.

Jak pomaga akcja Masz Głos

Organizacje lub grupy, które zgłoszą się do projektu i zostaną przyjęte, dostaną wsparcie ekspertów i ekspertek zajmujących się m.in. aktywnością obywatelską i tematyką samorządową. Doradzą oni, jak przygotować plan działania, określić cel, dopasować sposoby działania do danej społeczności. W kontekście współpracy z władzami samorządowymi podpowiedzą, kiedy warto sięgnąć po inicjatywę lokalną, a kiedy po inicjatywę uchwałodawczą. „Akcja Masz Głos zapewnia wsparcie merytoryczne i życzliwość, co okazuje się bardzo ważne w trudnej sytuacji” – mówi Wiolka Piwowarska z Fundacji PasjoDzielnia z woj. świętokrzyskiego.

W edycji 2022 wsparcie zapewniają koordynatorzy regionalni akcji Masz Głos Iwona i Jacek Janiccy z Fundacji Aktywności Lokalnej, która będzie wspierać w działaniu aktywnych mieszkańców z województwa łódzkiego. Będą oni pracować z grupami biorącymi udział w akcji w zespołach regionalnych, ale też – jeśli zajdzie potrzeba – indywidualnie. Pomocy udzielać będą także inni doświadczeni eksperci-praktycy Masz Głos z poprzednich edycji akcji, m.in. Adrian Skoczylas ze Stowarzyszenia EZG ze Zgierza.


Dlaczego warto

„W akcji Masz Głos dowiadujesz się, że możesz znacznie więcej niż ci się wydawało i że czasami małe działania znaczą więcej dla otoczenia niż duże, odgórnie zarządzane zmiany” – mówi Krystyna Adamenko z Fundacji Pięknolesie, finalistka nagrody Super Samorząd przyznawanej pod koniec każdej edycji akcji Masz Głos dla najskuteczniej współpracujących wspólnot mieszkańców i władz samorządowych.

Co zrobić, żeby wziąć udział w akcji

Przedstawiciele/-ki organizacji społecznych i grup zainteresowanych udziałem w akcji Masz Głos zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego do poniedziałku 14 marca na stronie internetowej akcji Masz Głos www.maszglos.pl

Zakwalifikowani do akcji Masz Głos przez 10 miesięcy będą mogli korzystać z całkowicie bezpłatnego wsparcia, porad, szkoleń, a także wymieniać doświadczenia z osobami działającymi z całej Polski.

Rekrutacja do akcji Masz Głos w edycji 2022 odbywa się od 1 marca do 14 marca 2022 roku. Zgłoszenia przez formularz.

—–

Akcja Masz Głos jest programem Fundacji im. Stefana Batorego realizowanym od 2006 roku. Wspiera organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają dla swoich lokalnych środowisk. Pomaga im realizować inicjatywy oddolne we współpracy z władzą lokalną i otoczeniem. Najlepiej współpracujące społeczności lokalne wyróżniane są nagrodą Super Samorząd i Super Głos, przyznawaną pod koniec każdej edycji akcji. W 2022 akcja jest realizowana we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE.

www.maszglos.pl.

źródło informacji: FUNDACJA AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

Aktualności