Główna Aktualności Rok niezwykłych zmian

Rok niezwykłych zmian

Dodano: Autor: E o

Rok 2024 uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów Zespołu Szkół Specjalnych jest rokiem wyjątkowym. Zmienia się teren wokół szkoły, a tempo tych zmian jest ogromne. Wystarczyło kilka miesięcy, zaangażowanie rodziców i nauczycieli, pomoc z zewnątrz i szkoła stała się bardziej przyjazna, kolorowa i wszechstronna. W marcu otwarto nową strefę integracyjną, a za moment ruszy budowa strefy luz-blus przez stowarzyszenie Inna Bajka.

– Lada moment rozpoczną się też prace przy budowie nowego placu zabaw, więc będziemy mieć wspaniałą plenerową strefę dla dzieci, gdzie od kwietnia do października uczniowie będą spędzać czas – cieszy się Paulina Szafarz dyrektor szkoły.

Przed budynkiem placówki stoi też już nowa altanka, jest ścieżka dydaktyczna, tablice informacyjne i grządki. Napisany przez szkołę projekt, złożony przez starostwo do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – zwyciężył i oto powstało miejsce do zajęć z przyrody i ekologii na świeżym powietrzu.

– Ten teren bardzo długo był niezagospodarowany. Rosły na nim tak naprawdę tylko krzaki. Dzięki ludziom dobrej woli w zeszłym roku zostały z tej powierzchni wyrwane betonowe płyty. Teren został wyrównany. No i został napisany projekt właśnie na tą zewnętrzną pracownię dydaktyczną. I oto jest. Czekamy w tej chwili tylko już na wiosnę, na pierwsze kwiaty, bo będzie pięknie – mówi  Agnieszka Przybylak sekretarz szkoły.

Tuż przed świętami głośno zrobiło się w sali rehabilitacyjnej. Firma Fripp zajmująca się renowacją podłóg, zaoferowała pomoc w cyklinowaniu parkietu.

– Dlaczego to robimy? No tak po prostu. Chcieliśmy zrobić coś dla tych ludzi. – mówi skromnie właściciel. – Rodzice dzieci ze szkoły mają ciężko, Człowiek narzeka na swój los, ale jak widzi, że tu opieka musi być 24 godziny na dobę to nasze zmartwienia przy tym – są żadne.

– Podłoga była w tragicznym stanie, był starty już prawie cały lakier, wychodziły już zadziory, trzeba było coś z tym zrobić, ale szkoła nie ma pieniędzy. I wtedy zdarzył się cud – odnalazł nas właściciel firmy i zaproponował darmową pomoc – mówi Joanna Michałek mama jednego z uczniów.

Zadziorów już nie ma, łódzka firma wycyklinowała parkiet za darmo, a inny sponsor dał lakiery i środki zabezpieczające. Sala będzie jak nowa, tak jak nowa jest strefa rekreacji, ścieżka dydaktyczna czy strefa luz-blus. Jeżeli dojdzie obiecany plac zabaw, to ten rok dla szkoły będzie naprawdę wyjątkowy. Nieocenieni byli przede wszystkim rodzice, którzy szukając pieniędzy dla szkoły, znaleźli nie tylko fundusze, ale też mnóstwo przyjaciół i pomocy. (kbs)

Aktualności