Główna Aktualności Rekrutacja do przedszkoli

Rekrutacja do przedszkoli

Dodano: Autor: E o

Rodzice, którzy chcą zapisać swoje dziecko do placówki przedszkolnej muszą się śpieszyć. Bowiem pozostał jeszcze tydzień, kiedy można w formie elektronicznej złożyć wniosek do wybranego przedszkola.

Przedszkole to jeden z ważniejszych etapów w wychowaniu dziecka. Jak wskazują badania odpowiednio stymulowany mózg rozwija się najbardziej intensywnie do 5 roku życia. Trwa rekrutacja do przedszkoli. Rodzice, mogą złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do więcej niż jednej placówki.  A dokładnie do trzech wybranych w kolejności od najbardziej pożądanej.  Wystarczy wejść na stronę https://aleksandrowlodzki.rekrutacje.edu.pl i zalogować się. – Bardzo proszę o przygotowanie się do tej rekrutacji, aby sprawdzić ile jest miejsc wolnych w danej placówce. Bo jeśli przedszkole dysponuje 20 miejscami i jeśli Państwo złożycie do tego przedszkola 100 kart, to 80 dzieci się nie dostanie.- mówi Hanna Beda, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu. Aby dziecko dostało się do wybranej placówki, rodzic musi spełnić pewne warunki. – Musicie Państwo być zameldowani na terenie gminy Aleksandrów Łódzki i odprowadzać tu podatki – dodaje Hanna Beda. Pobyt jednego dziecka w przedszkolu to koszt dla samorządu około 19 tys. zł rocznie. Są to środki własne gminy. Dlatego też przedszkola są tylko dla dzieci naszych podatników. Wszystkie informacje o naborze znajdują się na stronie Urzędu Miejskiego. Rekrutacja trwa do 22 marca do godziny 16.00. Jeszcze kilka lat temu władze gminy miały nie lada wyzwanie gdzie pomieścić małych aleksandrowian, którym przedszkole się po prostu należało. Wówczas brakowało nawet 150 miejsc.

Od lat budujemy ten potencjał i to w sposób dosłowny, przez infrastrukturę, bo powstało nowe przedszkole w Bełdowie jak i poprzez współpracę w partnerstwie publiczno-prywatnym otworzono zostało kilka placówek zarówno przedszkolnych jak i żłobkowych, gdzie rodzice nie ponoszą wcale większego kosztu , bo mają takie same obciążenia finansowa za miejsce dla  dziecka w przedszkolu również tym publiczno-prywatnym. To nam zabezpiecza w końcu pełne zapotrzebowanie, bo to że rośnie nam ilość mieszkańców wiąże się oczywiście z tym, że trzeba znaleźć dla nich miejsca w żłobkach, przedszkolach i szkołach – zaznacza Iwona Dąbek, sekretarz Aleksandrowa Łódzkiego.

W ciągu ostatnich lat, dzięki polityce gminy utworzono nowe placówki. Trzy publiczne przedszkola nie wystarczyłyby dla naszych dzieci, a już nie mówiąc o tych napływowych rodzinach, których z roku na rok przybywa. Obecnie pod skrzydłami gminy funkcjonuje 9 przedszkoli publicznych i 3 niepubliczne, a kolejne na 150 miejsc jest w trakcie budowy i rozpocznie działalność z dniem 1 września 2024 r.

W tym roku placówki mogą przyjąć 470 nowych maluchów.

– Będziemy mieli niewielki  „zapas” bo w ciągu roku jeszcze nam się sprowadzają nowe rodziny  i my później mamy problem z umieszczeniem dzieci napływowych. Natomiast teraz będziemy mieć taki margines. Ja mogę powiedzieć, że spokojnie podchodzę do naboru w bieżącym roku- mówi Hanna Beda

 Warto również pamiętać, że obowiązkiem gminy jest zapewnić miejsca wszystkim 5 i 6 latkom oraz zagwarantować prawo realizacji obowiązku przedszkolnego dzieciom 3 i 4 letnim. Dla nich jednak zawsze brakowało miejsca. Już wiadomo, że dziś znajdzie się ono nawet dla 3 latków, a młodsze dzieci mogą liczyć na żłobki, w których znajdzie się miejsce dla kilkudziesięciu bobasów.

Żłobki, podobnie jak przedszkola są również pod skrzydłami gminy. Połowę czesnego płaci aleksandrowski samorząd a drugą połowę rodzic. Koszty, zatem nie są wcale takie duże jak chociażby w typowych prywatnych placówkach.  

Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego informuje, iż w rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025 dysponujemy następującą liczbą wolnych miejsc w placówkach:

Nazwa placówkiIlość wolnych miejsc
Miejskie Przedszkole nr 138
Miejskie Przedszkole nr 260
Miejskie Przedszkole nr 3480
Oddział Przedszkolny w SP Ruda Bugaj14
Oddział Przedszkolny w SP Bełdów34
Oddział Przedszkolny w SP Rąbień25
Publiczne Przedszkole Ala24
Publiczne Przedszkole nr 532
Publiczne Przedszkole nr 6 Kido45+150
Razem470

Aktualności