Główna Aktualności Pozbądź się starego, nowy będzie lepszy!

Pozbądź się starego, nowy będzie lepszy!

Dodano: Autor: E o

W pierwszy dzień wiosny wystartował nabór do kolejnej edycji gminnego programu dofinansowań do wymiany nieekologicznego pieca, na nowe – przyjazne środowisku – źródło ciepła. W ostatnich latach, dzięki wsparciu gminy z Aleksandrowa zniknęło już kilkaset starych pieców, na co przeznaczono niemal 10 milionów złotych.

 Aleksandrowianie nie chcą starych, nieekologicznych pieców. Nic dziwnego, że program gminnych dofinansowań do wymiany kopciucha, w którym można otrzymać kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet ponad 20 tys., zł od lat cieszy się dużą popularnością. Nie inaczej jest w obecnej edycji, która wystartowała w czwartek. Choć chętni do skorzystania z dotacji pojawili się w tej sprawie już dzień wcześniej.

– Pierwszy klient pojawił się już o 15:40 – informuje Dominika Szutenbach, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. – A chętnych przybywało z każdą godziną, około 21:00 było to już około siedemnastu osób. Całą noc czekali przed wejściem, by rano złożyć wniosek jako jedni z pierwszych. Zawiązał się nawet komitet kolejkowy. Rano ta kolejka była zdecydowanie większa, ale wszyscy zostali obsłużeni sprawnie.

Teraz wszystkie złożone już wnioski trzeba zweryfikować. Pierwszy etap to sprawdzenie wniosków pod względem formalnym, czy zawierająwszystkie wymagane załączniki, czy są
odpowiednio wypełnione, czy zostały złożone przez osoby uprawnione. Rozpatrywanie złożonych w urzędzie wniosków będzie naprzemienne z tymi, które wpłynęły na elektronicznąskrzynkę podawczą. Na formalną ocenę złożonych wniosków trzeba będzie jednak trochę poczekać.

Jest to dość długa, żmudna i bardzo dokładna praca, dlatego ocena formalna wniosków trwa około miesiąca – dodaje pani naczelnik. – Musimy weryfikować wiele czynników, przede wszystkim współwłasność nieruchomości, czy zakres prac jest prawidłowy. To czasochłonne.

Pamiętajmy, że aby otrzymać dofinansowanie nie powinniśmy rozpoczynać żadnych prac przedpodpisaniem umowy z urzędem. To zasada niezmienna od lat.

Nabór w tegorocznej edycji gminnego programu dofinansowań do starych, nieekologicznych pieców potrwa do 21 maja. Wnioski rozpatrywane są w kolejności wpływu.

By aleksandrowianie z roku na rok oddychali coraz czystszym powietrzem, kolejny raz wygospodarowano na ten cel ogromne środki. Do mieszkańców, z gminnej kasy, trafi 1 milion 300 tysięcy złotych. Część z tej kwoty zostanie przeznaczonana realizację wniosków z poprzedniej edycji, na które wówczas – z uwagi na ogromne zainteresowanie – zabrakło już funduszy.

W sumie od 2017 roku, kiedy to wystartowała w Aleksandrowie  pierwsza edycja gminnego wsparcia dla mieszkańców chcących ogrzewać swoje domy w stylu EKO, przeznaczono na ten cel prawie 10 milionów złotych. Przełożyło się to na konkretne liczby, bo dzięki wsparciu z terenu gminy zniknęło ponad 800 kopciuchów.

JC

Aktualności