Główna Aktualności Polski Ład – kolejne szkolenia on-line, infolinia i kalkulator dla przedsiębiorców

Polski Ład – kolejne szkolenia on-line, infolinia i kalkulator dla przedsiębiorców

Dodano: Autor: Mateusz Rafalski

ZUS wspólnie z KAS prowadzi w Polsce kolejne już szkolenia on-line dla przedsiębiorców nt. Polskiego Ładu. Informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 22 290 55 00 oraz skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który ułatwia ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

Przygotowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Krajową Administracją Skarbową pakiet wsparcia dla przedsiębiorców obejmuje m.in.: szkolenia przez internet (webinaria), indywidualną pomoc w placówkach ZUS i KAS, dyżury ekspertów w mediach.

ZUS od kilku miesięcy przygotowywał się do wprowadzenia nowych przepisów. W ostatnim czasie odziały Zakładu zorganizowały blisko 190 webinariów, w których wzięło udział prawie 10 tys. osób. Natomiast Centrala ZUS wspólnie z Ministerstwem Finansów w ostatnim tygodniu przeprowadziła spotkania on-line dla producentów oprogramowania kadrowo-płacowego, Związku Rzemiosła Polskiego, Konfederacji Lewiatan. Wzięło w nich udział blisko 500 uczestników. W najbliższym czasie szkolenia takie odbędą się również .in. w łódzkim, informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Infolinia

Przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje o Polskim Ładzie również pod numerem telefonu 22 290 55 00. Aby uzyskać połączenie z konsultantem odnośnie Polskiego Ładu, po komunikacie powitalnym należy wybrać cyfrę 2 na klawiaturze telefonu – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Na stronie zus.pl dostępne są również materiały informacyjne dotyczące zmian wynikających z Polskiego Ładu. Są to odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, poradniki oraz nagrania webinariów. Materiały te są na bieżąco aktualizowane.

Kalkulator

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) specjalny kalkulator, który ułatwia przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

W ramach programu Polski Ład wprowadzone zostały zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r. Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu.

Aktualności