Główna Aktualności Płatnik z profilem na PUE z urzędu musi się zgłosić do ZUS po dane do logowania

Płatnik z profilem na PUE z urzędu musi się zgłosić do ZUS po dane do logowania

Dodano: Autor: Mateusz Rafalski

Od stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Do tej pory jednak ok. 5 procent płatników z województwa łódzkiego nie wywiązało się z tego obowiązku. Teraz ZUS sukcesywnie będzie im zakładał profil na PUE z urzędu. By mogli z niego skorzystać będą musieli odebrać od ZUS-u hasło i login.

ZUS będzie zakładał profile na PUE sukcesywnie, tak więc jeśli płatnik ma jeszcze możliwość samemu założyć profil na PUE, lub upoważnić do roli płatnika np. księgowego lub pracownika biura rachunkowego, powinien z tej możliwości skorzystać.

Założenie profilu przez ZUS będzie się odbywało na podstawie dokumentów zgłoszeniowych złożonych przez płatnika składek do Zakładu. Przypominamy przy tej okazji o obowiązku przekazywania do ZUS na dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZFA i ZUS ZPA adresu mailowego i numeru telefonu, niezbędnych do utworzenia profilu na PUE.

Płatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, czy inni nowi płatnicy składek powinni pamiętać, by od razu założyć także konto na PUE.

Ustawa wymaga utrzymywania konta w aktywności. Dlatego apelujemy do tych płatników którzy co prawda mają założony profil na PUE, ale nie jest on potwierdzony czyli zaufany, albo nie mogą odzyskać hasła i loginu, by zgłaszali się do ZUS po wygenerowanie nowego hasła tymczasowego, które następnie płatnik zmieni na swoje własne. Odebrać hasło i login do PUE ZUS można korzystając z e-wizyty w ZUS, w czasie której można pokazując do kamery dokument tożsamości można też zaufać profil lub też zapraszamy do naszych placówek ZUS.

Obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS dotyczy wszystkich płatników składek, a więc także tych, którzy zatrudniają do 5 ubezpieczonych lub samych siebie. Obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS mają także te osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale np. opłacają za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne. Profil na PUE powinny posiadać też te osoby, które zatrudniają nianie na podstawie umowy uaktywniającej oraz duchowni.

Zapraszamy do śledzenia na naszej stronie internetowej zus.pl, zakładki „Szkolenia i Wydarzenia”, na której będą podawane informacje o organizowanych przez ZUS specjalnych akcjach dla płatników, związanych z podtrzymywaniem aktywności i funkcjonalnością profilu płatnika na PUE, zakładaniem profili i odbieraniem danych do logowania przez płatników, którym profil założył ZUS.

Aktualności