Główna Aktualności Nowa szkoła w prezencie

Nowa szkoła w prezencie

Dodano: Autor: E o

Nie ma lepszego prezentu dla szkoły z okazji jej 50-lecia niż nowe klasy i pracownie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. I taki właśnie prezent otrzymali w środę uczniowie, nauczyciele, rodzice i cała społeczność Rudy Bugaj. Rozpoczęta w 2023 roku rozbudowa Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj dobiegła bowiem końca.

Uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły odbyło się 27 marca. Nowy segment jest nowoczesny, ma sześć sal lekcyjnych, zmieścił pomieszczenia przedszkola, nową świetlicę, pracownie, pokój nauczycielski, ale przede wszystkim gabinety i sale do prowadzenia zajęć specjalnych, do wyciszenia z łóżkiem wodnym i specjalistyczną do zajęć sensorycznych. Dzięki dobudowaniu segmentu szkoła zyskała łącznie prawie 1500 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. Bez wątpienia jest to najnowocześniejszy obiekt na terenach wiejskich w regionie. Budowa trwała niespełna rok. Po świętach zacznie się tam normalna nauka i w nowych murach zabrzmi pierwszy dzwonek.

Placówka w Rudzie Bugaj rozrasta się w szybkim tempie. Obecnie uczęszcza tam 250 uczniów, z czego aż 40 % posiada orzeczenia o potrzebach kształcenia specjalnego. Stąd winda czy sanitariaty dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo, które znalazły się w nowym szkolnym segmencie. Nowo wybudowany segment to prezent na 50-lecie placówki, która pół wieku swojego istnienia obchodzi właśnie w tym roku. Z tej okazji był uroczysty apel, życzenia i łzy wzruszenia, bo w nowoczesnej hali sportowej wybudowanej parę lat temu przy szkole, spotkali się dawni nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie.

– Niesamowity prezent dla naszej szkoły – cieszyła się Julita Osiecka dyrektor placówki. – Potrzebowaliśmy miejsca, a nowoczesny, w pełni wyposażony budynek to spełnienie naszych marzeń. 

Decyzję o rozbudowie szkoły integracyjnej chwalili wszyscy. Marek Michalak były rzecznik praw dziecka a obecnie Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka i przyjaciel szkoły napisał: Wasza Szkoła jest wspaniała, bo tworzą ją wyjątkowi ludzie – i ci starsi i ci młodsi. Macie też to szczęście mieć ogromnie wrażliwego na sprawy dzieci, młodzieży, edukacji i sportu Pana Burmistrza Jacka Lipińskiego oraz oddaną Wam bez reszty Panią Dyrektor Julitę Osiecką. Dzięki Waszej Szkole – Ruda Bugaj jest bardzo ważnym miejscem na korczakowskiej mapie świata.

– Otwierając nowy budynek szkoły autentycznie się wzruszyłem – mówi Jacek lipiński burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego. – Pamiętam, jak 22 lata temu jedną z moich pierwszych decyzji było cofnięcie decyzji mojego poprzednika, mówiącej o likwidacji placówki. Potem zamieniliśmy ją w szkołę integracyjną i był to strzał w dziesiątkę. Z małej, wiejskiej szkółki wyrosła piękna, duża szkoła, w której dzieci uczą się tolerancji, empatii i wrażliwości. Jak tu się nie wzruszać, kiedy widzi się roześmiane buzie dzieci oglądających swoje nowe klasy i nowoczesne pracownie, nauczycieli, którzy zyskali przestrzeń i  nowoczesne narzędzia do pracy.

(kbs)

Aktualności