Główna Aktualności Nie pozwólmy im zamarznąć

Nie pozwólmy im zamarznąć

Dodano: Autor: E o

Zimowa sceneria to dla wielu duża radość, niestety to również wiele zagrożeń, bo nie każdy może liczyć na ciepły kąt. Niskie temperatury, śnieg, brak schronienia każdego roku zbierają śmiertelne żniwo. To również od nas zależy czy takich tragedii uda się uniknąć.          

Aleksandrowski Samorząd jak co roku łączy siły z instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za nasze bezpieczeństwo. Szczegóły działań omówiono na spotkaniu poświęconym „Akcji Zima”.

– Rozmawialiśmy o pomocy jaką możemy udzielić osobom potrzebującym, bezdomnym, które potrzebują naszego wsparcia w tym trudnym czasie – mówi Cyran Wioleta, naczelnik Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Zarówno Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i urzędnicy niosą pomoc potrzebującym orazznają miejsca, w których schronienia szukają osoby bezdomne. Mimo to trudno oszacować ich liczbę.

            Jak podkreśla Sławomir Michalak, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Łódzkim, by wesprzeć potrzebujących najbardziej jak to możliwe, samorząd i podległe mu instytucje współpracują zewszystkimi służbami.

W tym czasie każdy z nas powinien być szczególnie wyczulony na takie osoby. Nasza czujność może uratować ludzkie życie – dodaje. – Dotyczy to zarówno bezdomnych jak i osób starszych. Musimy być wyczuleni na to, kto mieszka obok nas, czy nicsię nie dzieje. Wiadomo, że stan zdrowia może się pogorszyć, ktoś może słabnąć. Musimy być bardzo uważni jako ludzie, jako mieszkańcy Aleksandrowa na to, co się dzieje z naszymi sąsiadami, z kimś na pobliskiej ulicy, z kimś znajomym.

            Zima to bardzo trudny czas, dlatego tak ważne jest nasze zainteresowanie i interweniowanie, gdy ktoś potrzebuje wsparcia. Władze Aleksandrowa Łódzkiego doskonale znają sobie z tego sprawę.

Staramy się co roku na bazie naszego miejskiego zarządzania kryzysowego zorganizować spotkanie wszystkich służb, udostępniamy szeroko kontakty w akcjach kryzysowych, żeby przeciwdziałać możliwości pozostawienia kogoś bez opieki, bo z uwagi na niskie temperatury, byłby zagrożony utratą zdrowia czy życia – mówi Iwona Dąbek, sekretarz Aleksandrowa Łódzkiego. –  Nie o wszystkichsytuacjach i przypadkach wiemy. Stąd apel do wszystkich mieszkańców, żeby zgłaszać szczególnie możliwość pobytu w prywatnych
lokalach, w prywatnych nieruchomościach, często nieużytkowanych, że znajdują się tam osoby bezdomne, że jest widoczny czyjś pobyt. Każde takie zgłoszenie przyjmie zarówno Ośrodek Pomocy Społecznej, który może się zająć dalejwsparciem, czyli skierowaniem do noclegowni, a w przypadkach nagłych, pilnych oczywiście nasza policja.

Kontrola miejsc, w których mogą znajdować się osoby narażone na wychłodzenie, to zadaniepolicjantów w całej Polsce. Sierżant Mateusz Piliński z Komendy
Wojewódzkiej Policji w Łodzi apeluje, by powiadomić policję zawsze gdy mamy wiedzę na
temat osób, które szukają miejsc noclegowychna klatkach schodowych, w pustostanach czy
altanach działkowych.

Kiedy zauważymy taką osobę zaalarmujmy policję – zachęca. – Dzięki intensywnym
działaniom służb, bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności jest dużo większe.
Wystarczy tylko jeden telefon pod numer alarmowy 112, by uchronić kogoś od
wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

            Każdy, kto potrzebuje pomocy, choćby możliwości przenocowania w ciepłym miejscu, odnajdzie takie wsparcie również w Aleksandrowie. Kontrolowane są miejsca, w których ktoś może szukać schronienia. Na potrzebujących czekają ogrzewalnia i noclegownia przy ulicy Pabianickiej.

To nasze mieszkania chronione – dodaje Iwona Dąbek. – W sezonie zimowym funkcjonują również na zasadzie noclegowni, w której każda osoba potrzebująca znajdzie swoje miejsce. Nie miejsce stałego pobytu, ale takie noclegowe. Jeżeli ktoś zwróci się otaką pomoc, na pewno ją otrzyma.

By tak się stało konieczne jest wypełnienie tylko jednego warunku. Trzeba być trzeźwym.

Interwencja policji, jeżeli dotyczy osoby pod wpływem alkoholu, jest poza nami. My taką pomoc możemy świadczyć i zaoferować tylko osobom trzeźwym. I to jest podstawowazasada. Taki jest też regulamin, bo porządek musi być również w takich miejscach.

Noclegownia, do której w razie potrzeby można zgłosić się bezpośrednio, działa całą dobę. Miejmy nadzieję, że dzięki takim działaniom i naszej czujności nie dojdzie tej zimy dożadnej tragedii.

jc

Aktualności