Główna Aktualności Komunikat ws. Szczepienia lisów wolnożyjących

Komunikat ws. Szczepienia lisów wolnożyjących

Dodano: Autor: Mateusz Rafalski

Komunikat ws. szczepienia lisów wolnożyjących

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Łodzi informuje, że w dniach 17-19 kwietnia 2023 r., między 7:00 a 18:00 będzie wykonywany zrzut szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów rudych wolnożyjących.

Akcja szczepień odbędzie się na terenie województwa łódzkiego w powiatach: opoczyńskim, tomaszowskim, rawskim, skierniewickim, łowickim, kutnowskim, łęczyckim i zgierskim. Szczepionka będzie wyrzucana z samolotu na terenach niezabudowanych. Będzie miała ona formę plastikowego blistra, otulonego brązowo-zieloną zanętą o zapachu ryby. Istnieje więc duże  prawdopodobieństwo kontaktu szczepionki z człowiekiem, a także podjęcie jej przez zwierzę domowe (np. psa). Spożycie przez zwierzę szczepionki grozi jego śmiercią.

W związku z tym zaleca się unikać wolnego puszczania zwierząt w bezpośrednim sąsiedztwie zamieszkałych przez ludzi terenów zielonych, na których żerują również lisy. Należy pamiętać więc o zabezpieczeniach w postaci nałożenia kagańca czy prowadzenia zwierzęcia na smyczy. Zaleca się zatem zachować szczególną ostrożność – kontakt człowieka ze szczepionką również skutkował będzie koniecznością udzielenia pomocy medycznej.

Aktualności