Główna Aktualności Kogo aleksandrowianie wysyłają do Brukseli?

Kogo aleksandrowianie wysyłają do Brukseli?

Dodano: Autor: E o

W niedzielę 9 czerwca do urn poszło 11,5 tys. aleksandrowian. Wybory po Parlamentu Europejskiego w Aleksandrowie przebiegały bez żadnych zakłóceń, nie doszło również do złamania ciszy wyborczej.

W niedzielnym głosowaniu Polacy wybrali 53 europosłów. Okręg nr 6 czyli region łódzki w Parlamencie Europejskim będzie miał dwóch swoich przedstawicieli. Dariusza Jońskiego z Koalicji oraz Waldemara Budę z Prawa i Sprawiedliwości. Szczegółowe wyniki poszczególnych kandydatów dostępne są na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

W naszej gminie oddano 11 416 ważnych głosów. Tym samym frekwencja wyniosła ponad 45% i była po Zgierzu drugą najwyższą w powiecie zgierskim i jedną z lepszych w kraju. Pomimo tego i tak była niższa o 5 procent w porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2019 roku. Najwyższą frekwencję zarejestrowała komisja w Sobieniu, bo ponad 55%. Najniższa była w Saniach i wyniosła 36%.

Najwięcej głosów zdobył lider Koalicji Obywatelskiej. Dariusz Joński uzyskał 3720 głosów tym samym pozostawiając w tyle Waldemara Budę z Prawa i Sprawiedliwości, który otrzymał 1177 głosów. Trzecia była Joanna Skrzydlewska z Koalicji Obywatelskiej otrzymując 958 głosów.  

– Jak zawsze w Aleksandrowie wygrywa Koalicja Obywatelska, z czego bardzo się cieszę. Dobrze wypadła również Lewica z jedynką Markiem Belką. Za kompletną porażkę należy uznać aleksandrowski wynik Trzeciej Drogi oraz wynik naszego mieszkańca, byłego marszałka województwa Grzegorza Schreibera, który uzyskał zaledwie 280 głosów – analizuje Mariusz Grabowski przewodniczący Rady Miejskiej.

Na Koalicję Obywatelską w Gminie Aleksandrów oddano 5144 głosy, co stanowi ponad, 45% podczas gdy w kraju koalicja otrzymuje ponad 37,06 %. Prawo i Sprawiedliwość zatrzymała się w naszej gminie na 27,84% choć w kraju PIS otrzymał 36,16 %. Sympatie polityczne aleksandrowian nikogo, zatem nie powinny dziwić. Aleksandrów Łódzki nie po raz pierwszy okazał się pomarańczową wyspą. 10% z głosujących aleksandrowian postawiło na Lewicę oraz Konfederacje. Za porażkę uznać można wynik Trzeciej Drogi, którą poparło zaledwie 4,7 % aleksandrowian.

– Po 10 latach w końcu przyszedł ten dzień, kiedy Koalicja Obywatelska wygrywa wybory w naszym kraju. To wynik ciężkiej naszej pracy, akcji i obywatelskich zrywów uświadamiających obywatelom skalę nieprawidłowości pod rządami PiSu. Nie będzie to łatwa kadencja w Parlamencie Europejskim, ale mam nadzieję, że Unia po raz kolejny pokaże, że wspólnota jest czymś, co mogło Europę spotkać najlepszego – mówi Małgorzata Grabarczyk, przewodnicząca Rady Sejmiku Województwa Łódzkiego.  

 (ak)

Aktualności