Główna Aktualności Jest pomysł na kolejny blok komunalny

Jest pomysł na kolejny blok komunalny

Dodano: Autor: E o

Nowy blok powstałby na gminnej działce przy ulicy Pabianickiej. W planach są 24 lokale, które trafiłyby do osób z listy mieszkaniowej. Wszystko uzależnione jest jak zawsze od funduszy, ale jeśli odblokowane zostałyby środki unijne wówczas Aleksandrów wychodzi naprzeciw z gotowym już projektem.

Działka gminna jest, doprowadzone media również, projekt architektoniczny za chwilę będzie gotowy, więc możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Wszelakie uzgodnienia i dokumentacja niezbędne będą, by starać się o środki zewnętrzne, bo bez tego z budową nie wystartujemy. Taka inwestycja to koszt rzędu kilkunastu milionów złotych a w obecnej sytuacji ograbiania samorządów, przedsięwzięcie, które bez wsparcia nie ma szans.

– Robimy, co możemy, by powiększyć zasób komunalny stąd pomysł wybudowania kolejnego bloku tym razem przy ulicy Pabianickiej. Formuła projektu jest podobna jak w przypadku oddanego do użytku w 2016 roku bloku przy ulicy Machulskiego.  Jak wszystkie chyba samorządy w kraju liczymy na szybkie odblokowanie środków z KPO a wtedy ruszamy z gotową propozycją. Przy wsparciu funduszy unijnych będziemy w stanie ziścić nasze komunalne marzenie, które od dawna jest w samorządowym centrum uwagi – mówi burmistrz Jacek Lipiński.

Realizacją tego zadania zajmuje się spółka Aleksandrowski Program Mieszkaniowy. Ta sama, która przygotowała projekt budowy osiedla przy Jana Trzeciego Sobieskiego z tym, że propozycja kierowana tym razem jest do innego klienta.

– Pomysł budowy osiedla przy Sobieskiego nie trafił wcale do kosza. Wszystko przygotowane jednak ze względu na oprocentowanie kredytów postanowiliśmy inwestycję zamrozić gdyż koszt budowy nie byłby do poniesienia przez klienta, który partycypować miał w kosztach. Przypomnijmy, że lokale te przeznaczone są z dojściem do własności. Projekt, który obecnie przygotowujemy to standardowe procedury dla klientów z listy mieszkaniowej – mówi Mariusz Mirowski prezes Aleksandrowskiego Programu Mieszkaniowego. 

Nowe mieszkania, w nowym bloku komunalnym nie będą z dojściem do własności a wzbogacą bazę gminnego zasobu. Głównie przeznaczone miałyby być dla młodych rodzin z dziećmi, których na zakup własnego „M” po prostu nie stać. Musi jednak w domowym budżecie wystarczyć środków na opłacenie czynszu i utrzymanie takiego mieszkania w wysokim standardzie, zatem kryteria dochodowe będą miały tu znaczenie.

– Jeżeli chcemy zabezpieczyć podstawowe potrzeby naszych mieszkańców to zasoby komunalne muszą być powiększane. Sytuacja na rynku mieszkaniowym spowodowała, że wiele marzeń o posiadaniu własnego lokalu legła w gruzach a młode rodziny powróciły na listę mieszkaniową – mówi sekretarz Iwona Dąbek. Odzyski mieszkań są niewielkie, zasób komunalny, choć poddany kompleksowej termomodernizacji coraz starszy, musimy coś robić w tym kierunku, by sprostać oczekiwaniom biedniejszych aleksandrowian – dodaje.

Nowy blok komunalny przeznaczony będzie dla rodzin, których stać na wykończenie stanu developerskiego.   Gminę stać będzie na wkład własny jeśli uda się otrzymać jakiekolwiek wsparcie zewnętrze, dlatego teraz wszystko w rządowych rękach. Byłby to już trzeci nowoczesny blok komunalny wybudowany w ostatnich latach przez aleksandrowski samorząd, bo przypomnijmy pierwszy wciąż służy 80. rodzinom przy ulicy Konstantynowskiej 10, drugi oddany w 2016 roku przy Machulskiego również posiada 80 lokali. Tym razem przygotowany teren czeka na wyzwanie przy Pabianickiej 81/83. (ak)

Aktualności