Główna Aktualności Inwestujemy w wieś

Inwestujemy w wieś

Dodano: Autor: E o

Każdego roku na inwestycje terenów wiejskich z budżetu gminy przekazywane są duże środki pieniężne, dzięki którym sołectwa mogą się rozwijać. To małe i duże inwestycje. Budowa chodników, placów zabaw czy rozbudowa szkół to tylko nieliczne projekty jakie są realizowane. Oprócz tego samorząd cały czas pozyskuje fundusze zewnętrzne, by wspomagać budżet gminy i rozwijać tereny wiejskie.

– Tereny wiejskie, na których są siedziby kół gospodyń czy Ochotniczych Straży Pożarnych mają zupełnie inny poziom integracji i możliwości. Udało nam się w ostatnich latach wybudować Centrum Informacji Turystycznej w Sobieniu, pełna rewitalizacja i remont takiego samego obiektu na terenie Bełdowa. Gruntowny remont przeszła świetlica w Krzywcu, i Saniach. Każda taka rozbudowa wiąże się z tym, że mieszkańcy wsi zakładają stowarzyszenia lub je rozwijają. Aktywizują się do organizowania różnych przedsięwzięć dla mieszkańców, które będą rozwijać, promować ich małe sołectwa- zaznacza Iwona Dąbek, sekretarz Miasta, radna powiatu zgierskiego. 

Centrum Informacji Turystycznej w Sobieniu powstało kilka lat temu. W budynku prowadzony jest  klub dla dzieci i młodzieży. Na terenie znajduje się również świetlica OSP Sobień, filia biblioteki, altana, siłownia napowietrzna,  a także plac zabaw.

– Budynek ten funkcjonuje dopiero od 5 lat. W poprzednim mieścił się klub kultury, prowadzony od 40 lat, teraz został on przeniesiony tutaj. Mamy piękne, fantastyczne warunki. Jest cieplutko i przyjemnie.  Nowy budynek. Dzieciaki chętnie przychodzą. Robią kwiaty, wycinanki, ostatnio robiliśmy pocztówki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie z dziedziny plastyki- informuje Anna Paczesna z Klubu Kultury w Sobieniu

W ostatnich latach z budżetu gminy została wyremontowana świetlica w Krzywcu. Budynek służy jako siedziba koła gospodyń wiejskich, to tu także odbywają się zebrania sołeckie.

– w świetlicy wiejskiej w Krzywcu przede wszystkim korzystają organizacje, które są tam zrzeszone, ale nie jest to budynek przeznaczony tylko dla nich. Wszyscy mieszkańcy mogą korzystać ze świetlicy po  zgłoszeniu się do osób administrujących budynkiem. – mówi Jacek Wiśniewski, sołtys wsi Krzywiec.

Takiej świetlicy jeszcze do niedawna mogli pozazdrościć mieszkańcy Brużyczki małej. Jednak i tu już niedługo zostanie oddany nowy budynek.

– Wszystko zaczęło się od zebrania sołeckiego. Tutaj warto zaznaczyć, że dużą pomoc okazali mieszkańcy, dzięki którym dostaliśmy ten grant na budowę świetlicy. Znaleźliśmy wykonawcę. Kosztorys był wyceniony na 80 tys. zł. – mówi Wiesław Jóźwiak, sołtys Brużyczki Małej

Na terenie stanie także altanka oraz plac zabaw.

– Na altankę przeznaczyliśmy chyba z półtora funduszu sołeckiego. Chcemy by ta altanka spełniała nasze oczekiwania, by mieszkańcy mogli z niej w pełni korzystać- dodaje sołtys Brużyczki Małej.

Tereny wiejskie w gminie Aleksandrów Łódzki rozwijają się. W ostatnich latach powstało na nich kilkanaście placów zabaw oraz altan dla mieszkańców, zostały wyremontowane świetlice i strażnice. Liczba mieszkańców podwoiła się a wiejskie szkoły kończą rozbudowę.

Aktualności