Główna Aktualności Budują się ścieżki rowerowe

Budują się ścieżki rowerowe

Dodano: Autor: E o

Ruszyła budowa kolejnego etapu ciągu pieszo – rowerowego. Ekipy budowlane spotkamy na odcinku w pobliżu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do ul. Wolskiej w Woli Grzymkowej. To kolejny 2 kilometrowy etap, którego realizacja zakończy się już w wakacje.

Obecnie trwa wycinka drzew i karczowanie pasa, na którym przebiegać będzie ścieżka. Z początkiem maja rozpoczną się już prace związane z korytowaniem podłoża. Część dla rowerzystów wykonana zostanie z nawierzchni asfaltowej, która od pasa drogowego oddzielona zostanie kostką brukową stanowiącą chodnik dla pieszych. 

– Ciąg pieszo – rowerowy będzie przebiegał wzdłuż drogi powiatowej a następne skręci w Wolę Grzymkową w kierunku Zgniłego Błota. Póki, co ekipy spotkamy na odcinku w pobliżu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji tam trzeba połączyć istniejącą już ścieżkę z nową – mówi Danuta Antczak –Mastalerz naczelnik Wydziału Inwestycji.

To kontynuacja odcinka, który swój początek ma w samym sercu Aleksandrowa, czyli na Placu Kościuszki.Docelowo ścieżka pieszo-rowerowa zaprowadzi nas do Szkoły Podstawowej w Bełdowie. Przez Wolę Grzymkową, Zgniłe Błoto, Słowak, aż dotrzemy do bełdowskiej podstawówki.  To tam lada chwila rozpoczną się prace na odcinku od Bełdowa do Słowaka. Ekipy, zatem jednocześnie z dwóch stron budować będą długo wyczekiwane ciągi.

– Kampania wyborcza zakończona, więc to nie przedwyborcze obietnice. Umowy na wykonanie tych zadań podpisane, ekipy przystąpiły do pracy. Wszystko wskazuje na to, że już w wakacje pojedziemy nowymi odcinkami. Inwestycja odcinka od Bełdowa do Słowaka sfinansowana zostanie w 98% z środków zewnętrznych. Odcinek przy ul. 11 Listopada z naszych gminnych. Wciąż szukamy możliwości wparcia chociażby obiecanych środków unijnych i jedziemy dalej – mówi burmistrz Jacek Lipiński.

Blisko 2 miliony złotych dofinansowania otrzymała Gmina Aleksandrów Łódzki na około dwukilometrowy odcinek łączący Bełdów ze Słowakiem. Pozostanie jeszcze połączyć Słowak z Wolą Grzymkową – tu dokumentacja jest już na ostatniej prostej. A pamiętajmy, że przy tworzeniu takich ciągów sam proces budowy jest najłatwiejszy. Dokumentacja projektowa, wykup gruntów, uzgodnienia z mieszkańcami wjazdów na posesję czy wycięcie jak najmniejszej ilości przydrożnych drzew. Kiedy już to wszystko zapięte jest na ostatni guzik – wykonanie takiej ścieżki dla wykwalifikowanej firmy drogowej nie jest skomplikowane.

Oprócz czasochłonnego przygotowywania niezwykle skomplikowanej dokumentacji, to koszt wybudowania takich ciągów jest ogromny. Średnio 1 km to 1 mln złotych.

Dlatego aleksandrowski samorząd ścieżki rowerowe robi etapami. Kiedy tylko pojawią się nowe środki unijne – z inwestycją jedziemy dalej.

– Kiedy zakończymy już budowę tego 11 kilometrowego odcinka od Placu Kościuszki do Bełdowa nie spoczniemy na laurach. Zrobię wszystko, by w tej kadencji udało się wybudować ścieżką po drugiej stronie gminy, czyli od Rudy Bugaj, przez Nakielnicę i Karolew. Ilość przeszkód, jakie mieliśmy przy obecnie realizowanym odcinku już wyczerpaliśmy. Myślę, że teraz nic już nie może spowolnić realizacji naszych rowerowych celów – mówi burmistrz.

Oby teraz było już tylko z górki i ring ścieżek rowerowych wokół gminy udało się zamknąć. Służyć będą nie tylko celom rekreacyjnym, ale chociażby młodzieży szkolnej, która zamiast wsiadać w autobus do szkoły bezpiecznie wybierze się rowerem. (ak)

Aktualności