Główna Aktualności Budowa nowej szkoły na finiszu

Budowa nowej szkoły na finiszu

Dodano: Autor: E o

Rozpoczęta w 2023 roku rozbudowa Szkoły Podstawowej w Rudzie Bugaj dobiega końca. Choć oficjalne otwarcie dopiero za miesiąc to część uczniów mogła już zobaczyć swoją nową placówką.

Szkoła Podstawowa w Rudzie Bugaj została wybudowana według najwyższych standardów. Bez wątpienia będzie to najnowocześniejszy obiekt na terenach wiejskich w regionie. Budowa trwała niespełna rok. Współpraca z wykonawcą układała się modelowo teraz jeszcze tylko pozwolenie na użytkowanie, które otrzymamy 15 marca.

– Uroczyste otwarcie zaplanowaliśmy na 27 marca do tego czasu będą trwały ostatnie prace porządkowe i przeprowadzka tak, aby tuż po Świętach Wielkanocnych w nowych murach zabrzmiał pierwszy dzwonek – mówi Julita Osiecka dyrektor placówki.  

To nie rozbudowa, to budowa nowej szkoły za kilkanaście milionów złotych, która wzbogaci się o kilkadziesiąt pomieszczeń, łącznie o prawie 1500 metrów kwadratowych. Sześć sal lekcyjnych z zapleczami, pomieszczenia przedszkola, nowa świetlica, pracownie komputerowe, pokój nauczycielski oraz gabinety i sale do prowadzenia zajęć specjalnych.

– Dziś po raz pierwszy uczniowie |Szkoły Podstawowej w Rudzie Bugaj zobaczyli swoją nową placówkę. Ich zdumienie było najpiękniejszym momentem tego wielomiesięcznego przedsięwzięcia. Dla takich właśnie chwil warto ciężko pracować i podejmować niekiedy niełatwe decyzje. Niewątpliwie ta, o rozbudowie szkoły była strzałem w dziesiątkę –mówi burmistrz Jacek Lipiński.

Sala do wyciszenia z łóżkiem wodnym, specjalistyczna sala do zajęć sensorycznych. Duże przeszklenia powodują, że w salach jest widno, kolorowo, nowocześnie. Wszystkie pomieszczenia dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Największym zaskoczeniem było łóżko wodne.  W szkole taki gadżet to nie żart to wyposażenie strefy relaksu, która będzie przysługiwała nie tylko dzieciom z orzeczeniami. Pamiętajmy, że podstawówka w Rudzie Bugaj to szkoła integracyjna, w której kształcą się dzieci z przeróżnymi dysfunkcjami. Obecnie uczęszcza tam 250 uczniów, z czego aż 40 % posiada orzeczenia o potrzebach kształcenia specjalnego. Stąd winda czy sanitariaty dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo. Dla dzieci z zaburzeniami edukacyjnymi – specjalistyczne sale i dostosowane terapie.

– Do szkoły w Rudzie Bugaj od lat stara się dostać wielu uczniów nawet z poza gminy. My jednak przyjmujemy w pierwszej kolejności wszystkie nasze dzieci posiadające orzeczenia z poradni.  Warto przypomnieć czasy gdzie do placówki uczęszczało jedynie 40 uczniów. Dziś mamy podwójne klasy „A” i „B”, jak tak dalej pójdzie za kilka lat będzie i klasa „C”. Po rozbudowie szkoła pomieści jeszcze raz tyle uczniów – mówi Hanna Beda Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Pamiętajmy, że firma „Projprzem budownictwo” obecnie prowadzi również budowę szkoły w Bełdowie – o tym wkrótce. Łączny koszt rozbudowy tych dwóch placówkę opiewa na kwotę 21 mln zł. (ak)

Aktualności