Główna Aktualności Aleksandrów Łódzki ponownie Perłą Samorządu

Aleksandrów Łódzki ponownie Perłą Samorządu

Dodano: Autor: E o

„Perły Samorządu” to ranking nagradzający najlepsze polskie gminy: najlepiej zarządzane, najbardziej przyjazne mieszkańcom, umiejące dbać o ich interesy, najskuteczniej podwyższające jakość usług publicznych, nowoczesne i dynamicznie się rozwijające, prące do przodu. I tacy jesteśmy co potwierdza już po raz dziesiąty  ranking Perły Samorządu.   W czwartek 23 maja odbyła się uroczysta gala, podczas której ponownie nasza gmina uplasowała się wśród najlepszych polskich miast i gmin, stając ramię w ramię z najlepszymi włodarzami w kraju.

Była to już dwunasta edycja ogólnopolskiego rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Tym razem Aleksandrów Łódzki reprezentował nowo powołany sekretarz miasta – Tomasz Barszcz, który z Gdyni wraca z dyplomem laureata w kategorii Najlepszej Gminy Miejsko – Wiejskiej w Polsce.

– Liczby nie kłamią, dlatego możemy mówić o wiarygodności rankingu. Twarde wyniki finansowe są oczywiste dla Aleksandrowa Łódzkiego. Do tego kapituła docenia szczególnie innowacyjne rozwiązania podejmowane przez samorządy, a takich u nas nie brakuje. Od 10 lat udaje nam się osiągać wysokie miejsca, bo realizujemy zadania na wielu płaszczyznach kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju – mówi Tomasz Barszcz Sekretarz Miasta.

Coroczny udział w krajowych rankingach i stawanie ramię w ramię z najlepszymi pokazuje, że nie zwalniamy tempa a wręcz przeciwnie gonimy samych siebie. Wielu dotychczasowych laureatów wypadło już z zaszczytnego grona choćby złotej dziesiątki. W tej dziesiątce od 10 lat wciąż, jako nieliczny utrzymuje się Aleksandrów Łódzki. A warto wspomnieć, że w naszej kategorii rywalizuje prawie 700 samorządów.

– Siła aleksandrowskiego ma solidne fundamenty, jak i podstawy merytoryczne, które oferują zaangażowani i kompetentni ludzie. To, co udało się zbudować jest zasługą całej aleksandrowskiej wspólnoty. Najważniejszym atutem Aleksandrowa od zawsze było i jest nastawienie na człowieka i jego potrzeby. My tylko słuchamy i podążamy za wskazówkami samych mieszkańców, a że robimy to dobrze świadczy o zgranym zespole zarówno urzędników, jednostek organizacyjnych gminy, organizacji pozarządowych i całego społeczeństwa Aleksandrowa Łódzkiego, za co każdemu z osobna jestem wdzięczny- mówi burmistrz Jacek Lipiński.

Wybitne grono ekspertów analizowało budżety miast, wszystkie dostępne statystyki, ankiety dla kilku tysięcy polskich samorządów. Do tego specjalnie powołana kapituła pracowała kilka miesięcy, by wyłonić liderów małych ojczyzn.  Warto dodać, że udział w rankingu jest bezpłatny.

Uroczysta gala odbył się jak w poprzednich latach w Muzeum Miasta Gdyni jednak sam ranking poprzedzał kongres odbywający się w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym. O finansach, trudnych czasach, nie tylko w Aleksandrowie, ale całym kraju mówiła większość prezydentów, burmistrzów i wójtów.

– Nie jest sztuką dobrze zarządzać gminą w komfortowych warunkach finansowych, wielką sztuką jest potrafić to robić skutecznie w ekstremalnie trudnych czasach, jakie mam nadzieję za nami. Tym bardziej wielkie brawa należą się dla całej naszej samorządowej drużyny, która dziś zdała ten wielki cywilizacyjny egzamin –dodaje burmistrz. Brawo Aleksandrów. Brawo aleksandrowianie.   (ak)

Aktualności