Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Zrób zakupy za milion… czyli chwilę przed startem ABO 2018

30.03.2018
Dodane przez: Kinga Drożdżel
Liczba wizyt:
Aktualności

A gdyby tak mieć milion do wykorzystania? Na co byście go przeznaczyli? W ramach tegorocznego Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego każdy mieszkaniec gminy będzie mógł „zaszaleć”, gdyż do rozdysponowania na zakwalifikowane do głosowania projekty będzie miał okrągły milion. Wzorując się na formule internetowego sklepu, do przysłowiowego koszyka wrzucić będzie można projekty, których łączna wartość nie przekroczy miliona złotych. Ale z tym zakupami, a właściwie głosowaniem, będziemy musieli jeszcze chwilę zaczekać….

Głosowanie, gdzie o maksymalnej sumie projektów, które wybierzemy będzie decydowała kwota miliona złotych, nie będzie jedyną nowością w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Prawdziwą rewolucją jest korzystanie jedynie z elektronicznej formy zarówno na etapie zgłaszania projektów, jak również głosowania. Jednak nie znaczy to wcale, że osoby mające trudność ze złożeniem wniosku czy oddaniem głosu będą wykluczone z udziału w projekcie. W punktach konsultacyjnych będzie można uzyskać fachową pomoc. Jedynym co się zmieni, to to, że w każdym z nich postawiony zostanie komputer z dostępem do elektronicznego formularza. Oprócz niego, na miejscu znajdować się będą przeszkolone osoby, które chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości i odpowiedzą na pytania zainteresowanych. Zastosowane rozwiązanie pozwoli wyeliminować też błędy, które pojawiały się na tradycyjnych kartach. Intuicyjny system nie przepuści zgłoszenia bez wcześniejszego wypełnienia wymaganych pól.  To chyba tyle w zakresie najważniejszych zmian. Najistotniejsze teraz jest zgłaszanie projektów, które wystartuje  od 9. kwietnia.  Co będzie można zgłosić? Tym razem będą dwie kategorie: projekty inwestycyjne oraz projekty miękkie-społeczne. Koszt tych pierwszych nie będzie mógł przekroczyć 200 000 zł, a tych drugich 50 000 zł. Jak zwykle te duże inwestycje wiążą się m.in. z naprawą dróg czy budową oświetlenia. Wszelkie pomysły, których celem będzie integracja mieszkańców, a więc np. koncerty, warsztaty, pokazy należą już do tej drugiej puli.

Właśnie teraz jest doskonały czas na to, by przemyśleć projekty, które chcemy zgłosić. Na każdym etapie Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego będzie można skontaktować się z Wydziałem Promocji i Współpracy z Zagranicą (nr tel. 42 270 03 15 – w godzinach pracy urzędu), aby uzyskać pomoc przy nurtujących pytaniach.

Poniżej grafika, na której znajdują się szczegółowe informacje nt. harmonogramu oraz punktu konsultacyjnego na etapie zgłaszania projektu i miejsc, gdzie będzie można zagłosować.

Plakat

 

Translate »