Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Hotele dla dzikich zapylaczy

10.07.2019
Dodane przez: Klaudia Kosak
Liczba wizyt:
Aktualności

W ramach Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 w Wydziale Promocji i Współpracy z Zagranicą można otrzymać hotele dla dzikich zapylaczy. Jakie jest ich zadanie? Przede wszystkim zapewniają owadom schronienie. Mogą się w nich np. schować przed drapieżnikami lub spędzić zimę. Owady zapylające często szukają sobie miejsca pomiędzy belkami, cegłami lub w spróchniałym drewnie. Montując przy swoim domu lub na działce gotowy domek, możemy pomóc tym pracowitym owadom, bez których życie nie Ziemi nie byłoby możliwe.
Albert Einstein podobno powiedział, że „gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia”. Teraz wyobraźmy sobie, że na świecie nie ma już żadnych owadów zapylających. Wraz
z nimi znikają rośliny. Zostają tylko te, które do swojego rozwoju nie potrzebują zapylaczy, a więc np. zboża czy kukurydza. Problem z roślinami natychmiast odczuwają zwierzęta, gdyż drastycznie zmniejsza im się dostępność do pożywienia. A co z ludźmi? Oni także tracą mnóstwo żywności. Przez to ceny w sklepach wzrastają. Nie mamy owoców czy kwiatów, które tak bardzo lubimy. Nasza dieta jest bardzo uboga, co przekłada się na wiele chorób. Nie mamy także się w co ubrać, bo do pozyskania bawełny także potrzebne są te pracowite owady… Chyba każdy z nas widzi, jak ogromna jest skala problemu w związku z wymieraniem pszczół i innych owadów zapylających.
Pszczelarze każdego roku ubolewają nad coraz większymi stratami wśród tych pracowitych owadów. Człowiek – stosując pestycydy, genetycznie modyfikując roślinność czy uprawiając na dużych obszarach tylko ich jeden gatunek, doprowadza do wyginięcia pszczół oraz innych owadów zapylających. Pszczoły, trzmiele, osy, chrząszcze i muchówki – to one pomagają nam wszystkim, zapylając rośliny.
W czasach, gdy ich ciężka praca narażona jest na nieustanne ataki niszczących działań naszej cywilizacji, ludzie powinni czuć się zobowiązaniu do pomocy im. Każdy z nas może to zrobić w prosty sposób, np. sadząc rośliny miododajne – czyli takie, które dostarczają owadom pożywienia. Teraz można również odebrać domek dla dzikich zapylaczy.
Zainteresowane osoby z terenu Aleksandrowa Łódzkiego zapraszamy do Wydziału Promocji
i Współpracy z Zagranicą (Plac Kościuszki 4) w godzinach pracy urzędu.
Domek stawiamy w miejscu osłoniętym od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Możemy zamontować go pod zadaszeniem lub pomiędzy drzewami w ogrodzie.
Projekt „Ratuj pszczoły 2” jest jednym ze zwycięskich projektów w ramach Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego i kontynuacją zeszłorocznego pomysłu, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i sympatią mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego. Celem działań jest zwiększenie bazy pożytkowej owadów zapylających oraz podejmowanie zdecydowanych kroków w walce z ogromnym problemem jakim jest ich wymieranie.

Translate »