Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Gmina chce budować mieszkania dla młodych- ankiety do pobrania

16.04.2018
Dodane przez: redakcja
Liczba wizyt:
Aktualności

Świetna wiadomość dla młodych ludzi, których nie stać na wzięcie komercyjnego kredytu w banku na zakup mieszkania, a bardzo by chcieli być już na swoim. Powstaje projekt  aleksandrowskiego budownictwa komunalnego dla młodych rodzin.

W myśl pomysłu kredyt na budowę zaciągnie gmina, która wybuduje blok na swoim gruncie, ale spłata należeć będzie do najemcy czyli w tym wypadku do młodej rodziny. Cena metra kwadratowego nowego mieszkania ma być niższa, a młody lokator stanie się w przyszłości właścicielem lokalu.

— To ma być mieszkanie  z docelowym dojściem do tytułu własności — mówi Iwona Dąbek sekretarz miasta. — W projekcie zakładamy, że przyszli lokatorzy podpiszą dwie umowy: najmu i zobowiązania kredytowego. Po jego spłacie otrzymają tytuł własności do mieszkania. Projekt jest alternatywą dla młodych, którzy zamiast płacić za wynajem mieszkania i czekać kilka lat na możliwość zaciągnięcia komercyjnego kredytu, będą mieli możliwość zamieszkania na swoim w krótkim czasie, płacąc miesięcznie tyle samo, ile za wynajem mieszkania, tyle że już swojego.

Projekt skierowany jest do mieszkańców przed 40 rokiem życia, posiadających  stałe dochody pozwalające na zaciągnięcie długoletnich zobowiązań.

Czy projekt będzie realizowany , wypowiedzą się sami młodzi. W specjalnej ankiecie, w której inwestor (gmina) pytać będzie młodych m.in. o oczekiwania, czyli jakich mieszkań chcą, jaki kredyt byliby w stanie udźwignąć. I czy w ogóle jest zainteresowanie takimi mieszkaniami.

Formularz ankiety do pobrania: na stronie internetowej Gminy Aleksandrów Łódzki BIP/zakładka Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim/listy mieszkaniowe/ankieta/ oraz w Biurze Zarządzania Zasobem Mieszkaniowym (Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim, pl. Kościuszki 2, Ratusz, parter, pok. 2) lub bezpośrednio z załącznika.

Ankiety do pobrania:

ANKIETA-2018-Aleksandrowski Program Budowy Mieszkań Komunalnych

 

Na liście mieszkaniowej jest coraz więcej młodych rodzin. W tej chwili na komunalne  cztery kąty czeka 100 rodzin. Połowa z nich to ludzie młodzi, którzy chcą lub niedawno założyli rodziny.

— Podobny innowacyjny model tańszych mieszkań dla młodych funkcjonuje tylko w nielicznych miastach w Polsce — mówi Iwona Dąbek sekretarz miasta. — Kierujemy nasz program do ludzi młodych, bo to oni najdłużej czekają na mieszkanie i oni często nie są w stanie go kupić, bo choć pracują — dla banku nie mają zdolności kredytowej. Młodzi ludzie, latami wynajmujący mieszkania lub gnieżdżący się kątem u rodziny będą mieli możliwość posiadania własnego M. Zamiast wynajmować — można przecież spłacać kredyt.

Pierwszeństwo w zasiedlaniu i nabyciu mieszkań mają obecni mieszkańcy lokali komunalnych i osoby z listy mieszkaniowej. Pozostałe osoby będą musiały spełnić określone kryteria ( m.in. przeprowadzona zostanie analiza możliwości płatniczych).

Translate »