Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Dożynki gminne na MOSiR

27.08.2018
Dodane przez: redakcja
Liczba wizyt:
Aktualności

W niedzielę 26 sierpnia na obiektach MOSiR obchodzono gminne święto plonów, czyli „Dożynki 2018”. Choć nasza gmina nie jest gminą typowo rolniczą, to jednak mamy ponad 1300 gospodarstw rolnych. Jednak pod względem areału nie wygląda to już tak imponująco, bowiem 500 z nich to gospodarstwa o powierzchni do 2 ha, a tylko 29 ma powierzchnię przekraczającą 15 ha. Na tym tle gospodarstwo tegorocznych Starostów Dożynek, państwa Renaty i Jacka Marczyńskich, rolników ze wsi Chrośno, wygląda wręcz imponująco. Od 25 lat prowadzą oni 61 ha gospodarstwo rolno-rybackie, bowiem 40 ha, to stawy rybne w gminie Żytno, gdzie pan Jacek hoduje głównie karpie i jesiotry. Na pozostałym areale uprawiają zboża (głównie pszenżyto), które stanowią podstawę paszy dla ryb. Pani Renata również zajmuje się hodowlą ryb już ponad od 10 lat, ale ryb akwarystycznych – słodkowodnych, np. skalara, kirys, danio i wiele innych gatunków. Dystrybucja ryb prowadzona jest na terenie naszego kraju, jak również zagranicą między innymi na Litwę, Czechy i Łotwę.

Państwo Marczyńscy mają dwie córki Patrycję (26 lat) i Klaudię (23 lata), które również pomagają w gospodarstwie. Uroczystość rozpoczął barwny korowód, który przeszedł od bram MOSiR w strojach nawiązujących do dawnych żniwiarzy, oraz panie z wieńcami. W tym roku wieńce przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Krzywca, które obchodzi swoje 70 lecie, Zgniłych Błot i najmłodsze koło z Rąbienia. Następnie ksiądz proboszcz Gabriel Kołodziej odprawił mszę świętą w intencji rolników. Swoim śpiewem uświetnił ją chór Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, który w tym roku obchodzi jubileusz 115 lecia.

Nie zabrakło oczywiście części oficjalnej, która obfitowała w wiele pięknych tradycji, takich jak prezentacja starostów dożynek, obrzęd dzielenia chlebem czy prezentacja wieńców dożynkowych. Po tych obrzędach, występ Orkiestry Dętej OSP w Aleksandrowie Łódzkim, rozpoczął część artystyczną. Zaraz po nim na scenie pojawił się zespół Public Relations, który zaśpiewał znane i lubiane przeboje, przy jakich najbardziej lubimy się bawić. Wprowadzeni w doskonały nastrój, mogliśmy wspólnie pośpiewać przeboje zespołu De Mono, który pojawi się na scenie tuż przed godziną 18:00. A na sam koniec wystąpili lubiani, zarówno przez starszych, jaki młodszych, Skaldowie.
Przez cały czas było można odwiedzić stoiska wystawców oraz odpocząć w ogródku gastronomicznym. W domku kół gospodyń wiejskich spróbować było można różnych przysmaków i pysznych ciast. Także najmłodsi z pewnością nie byli rozczarowani, odwiedzając w tym dniu MOSiR. O ich dobre nastroje zadbali animatorzy. Dzieci mogły również bezpłatnie poskakać na dmuchańcach oraz uczestniczyć w różnych grach i zabawach, przygotowanych specjalnie dla nich.

Translate »