Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Aleksandrów Perłą Samorządu

26.05.2017
Dodane przez: redakcja
Liczba wizyt:
Aktualności
W czwartkowy wieczór w Muzeum Emigracji w Gdyni odbyło się rozstrzygnięcie rankingu „Perła Samorządu 2017”. Według dziennika „Gazeta Prawna” w kategorii gmin miejsko – wiejskich najlepszym samorządem w Polsce został Aleksandrów Łódzki, natomiast najlepszym włodarzem w Polsce w kategorii gmin miejsko – wiejskich – burmistrz Jacek Lipiński.
Ideą rankingu jest wybranie najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miast poniżej 100 tys. mieszkańców i miast powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wszystkie gminy w Polsce, niezależnie od ich wielkości, zamożności czy położenia geograficznego realizują te same, wyznaczone przez prawo, zadania i obowiązki względem społeczności lokalnych. Miano Perły Samorządu powinny nosić te spośród nich, które wyróżniają się w sposób szczególny poprzez realizację tych zadań na poziomie wyższym, bardziej zaawansowanym i kompleksowym niż pozostali.
Dobry włodarz zasługujący na miano Perły Samorządu musi stawić czoła wielu oczekiwaniom członków społeczności lokalnej oraz pełnić wiele różnych ról istotnych dla rozwoju gminy. W tegorocznym rankingu oceniano osiągnięcia włodarzy skupione wokół czterech różnych obszarów jego aktywności.
Włodarz jako menedżer,
Włodarz jako koordynator,
Włodarz jako wizjoner,
Włodarz jako reprezentant.
Istotnym kryterium oceny jest również wizja gminy, którą włodarz stara się realizować, by sprostać aktualnym trendom wpływającym na rozwój samorządu terytorialnego.
[youtube_player v=”6559h9Z3Ed4″]
Translate »