Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Dialog Obywatelski w Aleksandrowie Łódzkim

29.03.2019
Dodane przez: Kinga Drożdżel
Liczba wizyt:
Aktualności

Pytania ze strony mieszkańców i odpowiedzi ekspertów – tak w skrócie można podsumować formułę  Dialogu Obywatelskiego, który dziś odbył się w Aleksandrowie Łódzkim. Głównym tematem był smog i co może zrobić społeczeństwo obywatelskie w walce z tym palącym problemem.

Rafał Szyndlauer – doradca ds. politycznych i prawnych przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce mówił o tym jak istotny jest głos wszystkich obywateli, który za pomocą takich spotkań jak dziś ma szansę dotrzeć do struktur UE. Formuła dzisiejszego wydarzenia umożliwiła uczestnikom skonfrontowanie swoich przemyśleń m.in. nt. wizji przyszłości Europy. Każdy mógł zadać pytanie i wymienić się  własnymi spostrzeżeniami z pozostałymi gośćmi.

Nie zabrakło wielu cennych uwag na temat wpływu unijnej polityki na codziennie życie przeciętnego mieszkańca. W dyskusji uczestniczyli również Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego oraz Dominika Szutenbach – Kierownik z Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Aleksandrowie Łódzkim. Pani kierownik przybliżyła również aktualny temat, którym szczególnie są zainteresowani mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego, odnośnie dotacji z gminy na wymianę starego pieca na nowy, ekologiczny. 50% dotacji może otrzymać każdy, kto złoży poprawnie wypełniony wniosek.

Na spotkaniu pojawiło się również dużo informacji odnoście samej Unii Europejskiej. Zofia Sepkowska – Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego z Oddziału w Łodzi wystąpiła z ciekawym wykładem na temat podstawowych informacji o UE, które powinien znać każdy z nas.

Spotkanie sprzyjało wymianie doświadczeń oraz ciekawej i wartościowej dyskusji w kwestiach ważnych z perspektywy mieszkańców. Warto podkreślić, że odbyło się w budynku pasywnym Urzędu Miejskiego – czyli miejscu zasilanym tylko i wyłącznie za pomocą odnawialnych źródeł energii.

 

Translate »